Reklama
Reklama

PSM Winogrady stawia na panele słoneczne: jeszcze w tym roku pierwsze pojawią się na budynkach

Osiedle Zwycięstwa | fot. wmarcin81 / Wikipedia
Osiedle Zwycięstwa | fot. wmarcin81 / Wikipedia

Spółdzielnia ma zdecydowanie poważniejsze plany związane z fotowoltaiką.

Jak podaje Radio Poznań, w tym roku panele słoneczne mają trafić na dachy dwóch budynków administracyjnych PSM Winogrady. W ramach kampanii wyborczej "jedynka" PiS w Poznaniu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wzięła udział w spotkaniu dotyczącym planów spółdzielni. Zdradziła, że rząd pracuje obecnie nad programem, który ma umożliwić spółdzielniom mieszkaniowym w kraju staranie się o dofinansowanie inwestycji związanych z fotowoltaiką w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Program ma być gotowy do końca roku.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Już w wakacje PSM Winogrady zapowiadała, że ze względu na rosnące ceny prądu chce inwestować w panele słoneczne. Roczne zużycie prądu spółdzielni to 2,5 gigawata energii elektrycznej. Gdyby na wszystkich dachach należących do spółdzielni umieścić panele fotowoltaiczne (to powierzchnia 170 000 m2), pozwoliłyby one na wyprodukowanie... 10 gigawatów energii. Ewentualne nadwyżki mogłyby być sprzedawane firmom energetycznym.

Panele w pierwszej kolejności mają być montowane na wieżowcach, które "konsumują" najwięcej prądu. Po budynkach administracyjnych w panele mają być wyposażone dachy pięciu wieżowców na osiedlu Zwycięstwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro