Reklama
Reklama

Katolicy chcą "odzyskać" swój Kościół. Protest również w Poznaniu

fot. FB

Pod petycją obywatelską w tej sprawie podpisało się już prawie 1400 osób.

- Jesteśmy katolikami. Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych. Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę w kościele parafialnym, nie chcąc znów słuchać słów pełnych lęku, a nierzadko też - potępienia i nienawiści. Mamy dość patrzenia na twarz Kościoła w Polsce, który reprezentują właściwie wyłącznie biskupi i księża. Kościół to nie tylko oni - piszą w petycji organizatorzy akcji "Odzyskajmy nasz Kościół".

- Bolą nas i ranią słowa o "tęczowej zarazie" i wszelkie wypowiedzi katolików wykluczających mniejszości: w ostatnim czasie głównie osoby LGBT+, ale również Żydów, muzułmanów czy niewierzących. To słowa, które odpychają wielu wiernych od Kościoła, wykluczają katolików LGBT+, ich rodziny oraz przyjaciół. Z pokorą i szacunkiem chcemy przeprosić wszystkie osoby, które zostały obrażone i upokorzone słowami przedstawicieli naszego Kościoła. Nie ma na nie naszego przyzwolenia - dodają.

- Nie zgadzamy się na obecność partyjnej polityki w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce. Nie zgadzamy się z tym, że zbyt wielu biskupów i księży wspiera otwarcie partie polityczne - rządzące lub jakiekolwiek inne. Nie chcemy, by podczas Mszy świętych wiernych straszono ideologiami, które mają rzekomo przymuszać do odchodzenia od wiary. (...) Chcemy, by pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które dopuszczają się aktów pedofilskich lub tuszują je. Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele. Nie zgadzamy się z hipokryzją przedstawicieli kleru, którzy skupiając się na tematach okołoseksualnych, omijają temat setek osób skrzywdzonych przez ludzi Kościoła. Z moralizowaniem zamiast pokuty, zadośćuczynienia i jak najlepszych działań prewencyjnych.

Pod petycją umieszczoną w internecie jak dotąd podpisało się prawie 1400 osób. Główne spotkanie protestacyjne odbędzie się w czwartek pod krakowską kurią. Poznaniacy organizują podobne spotkanie - także w czwartek o 17.30 przed pomnikiem Chrystusa Króla przy ul. Fredry. - Zapraszamy tych, którzy mogą i chcą, do wzięcia ze sobą świec w osłonie od wosku lub innych źródeł światła, które to światło towarzyszyć nam będzie podczas czuwania - apelują.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dym z kominków nad działkami przy Dolnej Wildzie: "Nie można nawet mieszkania przewietrzyć"
16℃
10℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro