Reklama
Reklama

Dębiec: rogatki zamknięte, a na przejeździe kolejowym tłumy

fot. Mateusz
fot. Mateusz

Taki widok na przejeździe kolejowym w rejonie pętli tramwajowej na Dębcu to codzienność.

Do naszej redakcji dotarło nagranie, na którym widać dziesiątki pieszych przechodzących po zamkniętym rogatkami przejeździe kolejowym na ulicy Opolskiej. - Przejazd kolejowy na Dębcu oddziela dwa duże węzły komunikacyjne, tramwajowy i autobusowy. Sytuacja powtarza się o różnych godzinach. Przejazd jest blokowany na nierzadko 15 minut, ludzie spieszą się do pracy, szkoły, przesiadając się między środkami publicznego transportu, przechodzą przez przejazd i stwarza to zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlaczego nikt tu, w tak ważnym miejscu komunikacyjnym, nie przewidział bezpiecznego przejścia dla pieszych - dopytuje nasz czytelnik Mateusz.

Radosław Śledziński z PKP PLK wyjaśnia, że przejazd zmodernizowano kilka lat temu. - W trakcie inwestycji, z myślą o mieszkańcach Poznania, w sąsiedztwie przejazdu powstał także bezpieczny i funkcjonalny tunel drogowy w ul. Czechosłowackiej, który umożliwia bezkolizyjne pokonanie torów także pieszym i rowerzystom - mówi. - Obecnie przejazd w ul. Opolskiej zapewnia podróżnym, kierowcom, pieszym i rowerzystom pełne bezpieczeństwo. Jest wyposażony w sygnalizację świetlną i rogatki, pociągi korzystają z nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. W ostatnich latach nie doszło tu do żadnego zdarzenia - dodaje.

- Odnosząc się do przesłanego filmu chciałbym przypomnieć, że zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, czerwone, pulsujące światło sygnalizatora oraz opuszczone rogatki bezwzględnie zabraniają wejścia na przejazd kolejowo-drogowy. Ignorowanie znaków jest najczęstszą przyczyną zdarzeń na sieci kolejowej. Ze statystyk wynika, że nawet 99% wszystkich zdarzeń z udziałem pociągów powodują nieodpowiedzialni kierowcy, piesi lub rowerzyści. Największymi błędami są: ignorowanie czerwonych świateł, wchodzenie na skrzyżowanie pod opadającymi rogatkami lub omijanie zamkniętych już zapór. Takie nieodpowiedzialne zachowanie jest niezwykle niebezpieczne - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro