Reklama
Reklama

Rykowisko w podleszczyńskich lasach: zobacz niezwykłe nagranie

fot. YouTube

Rzadko mamy okazję, by z bliska zobaczyć jelenie w trakcie rykowiska.

Rykowisko, okres godowy jeleni, trwa do połowy października. Gody trwają miesiąc. W tym czasie byki wychodzą z ukrycia, by znaleźć najlepszą partnerkę. Hormonalna burza sprawia, że spotkanie z jeleniem może nie należeć do najprzyjemniejszych - dlatego najlepiej nie zbliżać się do zwierzęcia.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


- Samice, zwane łaniami poruszają się w grupach, których przewodniczy licówka, czuwająca nad bezpieczeństwem wszystkich, zaś samce (byki) wędrują w grupach, w których prym wiodą najsilniejsze osobniki. Na początku jesieni byki dołączają do stad łań i tworzą chmary i wtedy rozpoczyna się rykowisko. Byk, który przewodniczy chmarze najpierw odstrasza głosem inne osobniki, które chciałyby zająć jego miejsce, a jeśli to nie przyniesie skutku dochodzi do bezpośrednich konfrontacji, a wtedy las staje się swoistym ringiem bokserskim - informują leśnicy z Nadleśnictwa Karczma Borowa.

Aby każdy mógł na własne oczy i uszy przekonać się jak niezwykłe jest rykowisko, nadleśnictwo przygotowało nagranie:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro