Reklama
Reklama

Innowacyjna biogazownia została otwarta pod Poznaniem. "Ciepło będzie ogrzewało budynki administracji gospodarstwa i liczne domy i mieszkania"

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Innowacyjna biogazownia uruchamiana jest właśnie w Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Biogazownia jest niezwykle nowoczesną instalacją, a dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom wręcz unikatową w skali Europy. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od zawsze był uczelnią, której działania wpisywały się w aktualne trendy gospodarcze - mówił podczas otwarcia prof. dr. hab. Jan Pikul, Rektor UPP. Stąd, gdy po roku 2000 w Europie coraz silniejsze zaczęły być trendy rozwoju energetyki odnawialnej, zwróciliśmy również nasze zainteresowania naukowe i wdrożeniowe w kierunku OZE, a w szczególności agroenergetyki, czyli wykorzystania biomasy rolniczej i bioodpadów na cele energetyczne - dodaje.

Biogazownia w Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda, której uroczyste otwarcie odbyło się 8 października 2019 r., zbudowana została w całości na polskich rozwiązaniach technicznych i technologicznych. Biogazownia to instalacja wytwarzająca gaz z różnych rodzajów biomasy w procesie fermentacji metanowej - mówi prof. dr hab. Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Biogaz ten znajduje nieograniczone możliwości wykorzystania w energetyce i posiada ogromny potencjał rozwojowy. Należy podkreślić, że wykorzystując bioodpady i biomasę uboczną z rolnictwa w sektorze biogazowym możemy wygenerować w skali całego kraju znacznie większą moc, niż planowane elektrownie atomowe. W dodatku energia wytwarzana z biogazu jest nie tylko w pełni sterowalna i kontrolowalna (w odróżnieniu od innych rodzajów OZE), ale również posiada dodatkowy walor środowiskowy, ponieważ powstaje z przetwarzania bioodpadów, które i tak trzeba zagospodarować. W tym wypadku nie ma lepszej technologii niż fermentacja metanowa - dodaje.

Jak podkreślają przedstawiciele poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego nowa biogazownia w Przybrodzie charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością fermentacji. Może być zasilana bardzo szeroką gamą substratów - począwszy od materiałów typowo rolniczych jak odchody zwierzęce, wywary i słomę, po różnego rodzaju odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego. Wykorzystywana technologia posiada także niezwykle wysoką sprawność energetyczną.

Warto dodać, że zamiast pochodni do spalania nadmiarowego biogazu instalacja jest wyposażona w kocioł do produkcji ciepłej wody. Biogazownia wpisuje się w kwestie ochrony środowiska i społeczne - podkreślał Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Biogazownia będzie zasilana obornikiem produkowanym w gospodarstwie Przybroda oraz odpadami z przetwórstwa rolno-spożywczego z okolicznych firm. Przetwarzając obornik w energię, zlikwidowana zostanie uciążliwość odorowa związana z jego sezonowym rozrzucaniem na pola. Energia elektryczna będzie oddawana do sieci, ale produkowane w kogeneracji ciepło będzie ogrzewało budynki administracji gospodarstwa i liczne domy i mieszkania w tej miejscowości, co bardzo mocno zredukuje zjawisko smogu i polepszy jakość powietrza - dodaje. Biogazownia przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, o co najmniej 6800 ton rocznie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro