Reklama
Reklama

W Polsce zmniejsza się liczba kandydatów do seminariów. A w Poznaniu? Pierwszy rok ze wzrostem powołań!

fot. elvis santana/freeimages.com
fot. elvis santana/freeimages.com

Od kilku lat polskie media donoszą o "kryzysie powołań". Jak jest w rzeczywistości?

W 2018 roku formację kapłańską w całej Polsce rozpoczęło nieco ponad 600 kleryków. Jeszcze cztery lata temu było ich o stu więcej. Tendencja utrzymuje się na całym świecie: choć liczba katolików wzrosła w 2019 roku do 1,3 miliarda, to od pięciu lat zauważa się spadek liczby księży, w dodatku są oni coraz starsi.

To jednak nie oznacza, że seminaria świecą pustkami, a Kościół będzie czekać w krótkiej perspektywie problem z obsadą stanowisk. Zdarzają się jednak miejsca szczególnie dotknięte kryzysem powołań: w Olsztynie zgłosił się w tym roku zaledwie jeden kandydat na księdza.

Nauka trwa sześć lat. Po piątym roku alumn przyjmuje święcenia pierwszego stopnia, a po szóstym właściwe święcenia kapłańskie.

- Na rok propedeutyczny w naszym seminarium zgłosiło się 16 kandydatów. 1 września rozpoczęli wstępną formację do kapłaństwa. Cieszymy się z tej liczby, gdyż jest to o jedną osobę więcej niż w ubiegłym roku akademickim - przekazał nam ks. Krzysztof Grześkowiak z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Generalnie jednak w poznańskim seminarium zauważa się podobną tendencję jak w innych częściach kraju. - Trzeba przyznać, że kleryków jest mniej niż na przykład w latach 2000, 2010, kiedy to drogę ku kapłaństwu rozpoczynało ok. 25 osób - wyjaśnił ks. Grześkowiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro