Reklama

Pracownicy autostrady zabezpieczani poduszką antyzderzeniową na trasie: "tylko w tym roku 3 razy zapobiegły tragedii"

fot. Autostrada Eksploatacja

Autostrada Eksploatacja dbająca o A2 między Świeckiem i Koninem jako pierwsza w kraju wprowadziła poduszki antyzderzeniowe do swojej "służby".

Pracownicy obsługujący autostrady, nie tylko tę wielkopolską, każdego dnia narażają się na duże niebezpieczeństwo. Kosząc trawę, naprawiając barierki po wypadkach czy malując oznakowanie poziome poruszają się tuż przy często pędzących zdecydowanie za szybko autach. - W przeprowadzonym w lipcu tego roku na autostradzie A2 badaniu ankietowym 71% badanych kierowców przyznało, że zauważyło pracujący na autostradzie sprzęt lecz jedynie 48% dostosowało prędkość do ustawionego oznakowania. Zaledwie 38% badanych zmniejszyło prędkość do ich zdaniem odpowiedniej, a aż 10% uznało, że nie musi zwalniać - wyjaśnia Autostrada Eksploatacja.

Aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, AW zakupiła energochłonne osłony. - Tylko w tym roku doszło do trzech zdarzeń, w których poduszka antyzderzeniowa uratowała życie kierowcom - wyjaśnia Włodzimierz Matczak z Autostrady Eksploatacji.

Na całym odcinku A2 znajdującym się pod pieczą Autostrady Eksploatacji (Świecko - Konin) dostępnych jest 10 poduszek antyzderzeniowych, po 2 na każdy Obwód Utrzymania Autostrady. Te uczestniczące w zdarzeniach drogowych już zostały wymienione na nowe. - Osłony montowane są do samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 8 ton. Ich celem jest pochłonięcie energii kinetycznej pojazdu uderzającego w osłonę - dodaje AE.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
8℃
Poziom opadów:
4 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
3.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro