Reklama

Poznań żegna się z "Helmutami": ich miejsce zajmą nowoczesne Moderusy Gamma

fot. Piotr Kamiński / MPK Poznań
fot. Piotr Kamiński / MPK Poznań

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku po poznańskich torowiskach nie będą już jeździć tramwaje Helmuty.

Już w weekend poznańskie MPK, w ramach sezonowego pożegnania linii turystycznych i kolejki Maltanka, postanowiło zorganizować sentymentalną podróż Helmutom, czyli tramwajom GT8. Przejechały w okolicach wszystkich trzech zajezdni, w których wagony tego typu były garażowane w trakcie użytkowania przez MPK Poznań. Były to zajezdnie przy ulicy Gajowej, Franowo i Madalińskiego.

Jak zdradza Iwona Gajdzińska z MPK Poznań, obecnie na trasy wyjeżdża 14 Helmutów, z czego 5 dwukierunkowych. - Te, które wycofujemy, przeznaczone są do kasacji. Ich miejsce zajmują oczywiście Moderusy Gamma. Odebraliśmy już 30 jednokierunkowych i 5 dwukierunkowych. Następne dwa przechodzą właśnie odbiory techniczne - mówi.

Dostawy Moderusów Gamma mają się zakończyć w tym roku. Do Poznania trafi ich jeszcze 15. - Wtedy Helmuty znikną z naszych torowisk - dodaje Gajdzińska. Choć MPK pozostawi w swoim taborze 5 dwukierunkowych Helmutów. Mają być rezerwą, wykorzystywaną sporadycznie, gdy pojazdy niskopodłogowe będą naprawiane po kolizjach czy awariach.

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku dwukierunkowy Moderus Gamma zdobył główną nagrodę w kategorii Tabor Szynowy, w Konkursie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej o nagrodę im. Prof. Jana Podoskiego, przyznawaną dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz nowoczesnych technologii przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej. - Można powiedzieć, że zakupione przez nas tramwaje zyskują na wartości, choć płacimy za nie tyle, co w kontrakcie - żartobliwie kwituje Marek Grzybowski, wiceprezes poznańskiego MPK.

Przypomnijmy, że poznańskie MPK za 30 tramwajów jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych płaci prawie 400 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
23.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro