Kolejorz nareszcie ma 3 punkty. Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3

W 10. kolejce PKO Ekstraklasy Lech Poznań przerwał serię trzech ligowych meczów bez zwycięstwa i pokonał na wyjeździe Górnika Zabrze.

Skład Kolejorza daleki był od tego teoretycznie optymalnego, a w pierwszej jedenastce z różnych powodów nie pojawili się m.in. Satka, Tiba czy Jevtić.

Mecz od początku prowadzony był w dobrym tempie i mógł się podobać kibicom. Oba zespoły postawiły na ofensywę i często błyskawicznie piłka przenoszona była z jednego pola karnego do drugiego.

Pierwszy gol padł w 24. minucie po ładnej akcji wychowanków Lecha. Moder zszedł do boku boiska i ładnie znalazł Gumnego, ten wycofał piłkę na linię pola karnego, a tam był już Jóźwiak, który zdecydował się na strzał. Skrzydłowemu dopisało szczęście, bo futbolówka trafiła w obrońcę i zmieniła tor lotu, kompletnie myląc Chudego i uniemożliwiając mu interwencję.

Po zdobyciu gola Lech starał się kontrolować grę, a gospodarze potrzebowali dłuższej chwili na uporządkowanie swoich szyków. W końcówce Górnik jednak przycisnął i dało to efekt: z lewej strony ładnie dośrodkował Janza, Jimenez zgubił krycie obrońców i strzałem z 5. metra pokonał Van der Harta.

Chwilę później doskonałe okazje mieli Sekulić, Angulo i Jimenez, ale żadnej z nich nie udało się wykorzystać. W końcu z kontratakiem pognał Puchacz. Wychowanek Kolejorza zdecydował się na strzał lewą nogą zza pola karnego i był to ruch jak najbardziej słuszny, bo Chudy drugi raz tego dnia musiał wyciągać piłkę z siatki.

Druga połowa nie zaczęła się tak imponująco jak pierwsza. Lechici starali się pilnować wyniku i nie podejmowali zbędnego ryzyka, byli jednak groźni przy kontrach. Gospodarze z kolei często byli zmuszeni konstruować akcje w ataku pozycyjnym, co nie do końca im odpowiadało.

Lechici grali bardzo mądrze, szanowali piłkę i dobrze ustawiali się w obronie. Nieco słabiej było w ofensywie, szczególnie, że zeszli Puchacz i Jóźwiak, a Amaral i Gytkjaer byli dysponowani bardzo przeciętnie. Nie zmieniało to faktu, że goście kontrolowali mecz i gospodarze nie byli w stanie zagrozić ich bramce.

W ostatnich sekundach ładną akcję przeprowadzili Kamiński z Moderem,ten drugi wyłożył piłkę pod bramkę, a Gytkjaer już tylko dopełnił formalności, ustalając wynik konfrontacji.

Ostatecznie goście wywieźli z Zabrza 3 punkty, przełamując tym samym serię trzech ligowych spotkań bez zwycięstwa. Szczególnie przed przerwą mecz Górnika z Lechem mógł się podobać, a w drugiej połowie goście pokazali mądrą, dojrzałą grę, która zapewniła im końcowy triumf.

Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3 (1:2)

Górnik: Chudy - Sekulić. Wiśniewski, Bochniewicz, Janza, Zapolnik, Manneh (Bainović 59"), Ściślak (Baidoo 75"), Jimenez, Kopacz (Wolsztyński 53"), Angulo

Rezerwowi: Kudła, Arnarson, Wolsztyński, Baidoo, Koj, Matras, Krawczyk, Matuszek, Bainović

Lech: Van der Hart - Gumny, Dejewski, Crnomarković, Kostewicz, Jóźwiak (Makuszewski 79"), Muhar, Moder, Puchacz (Kamiński 68"), Amaral (Jevtić 83"), Gytkjaer

Rezerwowi: Mleczko, Jevtić, Zhamaletdinov, Makuszewski, Skrzypczak, Cywka, Marchwiński, Kamiński

Bramki: Jimenez 39" - Jóźwiak 24", Puchacz 43", Gytkjaer 90"

90
Koniec spotkania. Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3. Bramki: Jimenez - Jóźwiak, Puchacz, Gytkjaer
90
Ładna akcja Kamińskiego i Modera, ten drugi wyłożył piłkę Gytkjaerowi, a Duńczyk przypieczętował wygraną
87
Makuszewski był bliski wyjścia na czystą pozycję, ale w ostatnim momencie powstrzymał go obrońca
80
Gytkjaer odzyskał piłkę po błędzie Górnika, ale fatalnie uderzył zza pola karnego
72
Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne Lecha, ale gospodarzom nie udało się oddać strzału
70
20 minut do końca meczu. Wydaje się, że Lech kontroluje grę
68
Zmiana w Lechu: Kamiński za Puchacza
67
Strzał głową z 5. metra na bramkę Lecha, piłka poleciała nad poprzeczką
65
Janza zagrywał z lewej strony wzdłuż bramki Lecha, ale Van der Hart pewnie wyszedł z bramki i złapał piłkę
64
Zablokowany strzał Angulo z linii pola karnego
62
Jóźwiak ładnie znalazł w polu karnym Puchacza, ale ten nie zdołał przyjąć piłki. Zaczną gospodarze
60
30 minut do końca spotkania
55
Powinno być 2:2. Kopacz zagrywał wzdłuż bramki, prosto na nogę Kopacza, ale ten nie trafił do pustej bramki
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:2. Bramki: Jimenez - Jóźwiak, Puchacz
45
Pierwsza połowa przedłużona o minutę
44
Wychowanek popisał się pięknym uderzeniem zza linii pola karnego i dał Lechowi prowadzenie
43
Ale mamy trafienie dla Lecha! Puchacz!
43
Górnik przycisnął w końcówce i szuka drugiej bramki
42
Hiszpan dziecinnie oszukał w polu karnym Gumnego, na posterunku był jednak golkiper Lecha
42
Van der Hart! Świetna interwencja po potężnym strzale Angulo
41
Kolejna akcja Górnika, Sekulić miał doskonałą okazję, ale uderzył bardzo niecelnie z 5. metra
40
Ładne dośrodkowanie z lewej strony w okolice 5. metra, tam Jimenez zgubił krycie lechitów i zdobył gola strzałem z 5. metra
39
1:1! Jimenez!
38
Świetne podanie do Kopacza, gracz Górnika powinien być na czystej pozycji, ale sam sobie wybił piłkę
37
Jóźwiak po strzale z bliskiej odległości był bliski drugiej bramki, ale dobrze interweniował Chudy
35
Lech kontroluje grę, gospodarze mają problem z konstruowaniem akcji
33
Jóźwiak zagrywał w pole karne Górnika, ale Gytkjaer nie opanował piłki
31
W ostatnich minutach tempo nieco spadło, Górnik nie otrząsnął się jeszcze po stracie bramki
27
Lech ma dobry wynik co zmusza Górnika do ataków. To da gościom okazje do kontr, w których czują się wyśmienicie
25
Akcja wychowanków: Moder zagrał w pole karne do Gumnego, ten podał do Jóźwiaka. Skrzydłowy uderzył z kilkunastu metrów, piłka odbiła się od obrońcy, co zmyliło bramkarza i wpadła do siatki
24
1:0 dla Lecha! Jóźwiak!
23
Angulo dryblował w polu karnym Lecha, zbyt długo jednak zwlekał ze strzałem i powstrzymał go Dejewski