Reklama

Palisz w piecu śmieciami? Zostaniesz namierzony za pomocą drona

fot. UMP
fot. UMP

Do walki ze smogiem wykorzystywane są kolejne narzędzia.

Miasto podpisało właśnie umowę ze specjalistyczną firmą z Gliwic, która zajmie się monitorowaniem jakości powietrza za pomocą dronów. Celem będzie analiza spalin wydobywających się z domowych palenisk za pomocą drona. Czas i miejsce badań będą uzgadniane ze strażą miejską, a obszary typowane na podstawie ilości zgłaszanych interwencji.

- Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach. Osoby, do których nie przemówią racjonalne argumenty, być może przekonają mandaty nałożone przez strażników miejskich. Specjalistyczny sprzęt pomoże skuteczniej wykrywać trucicieli - tłumaczyła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10).

Umowa to efekt jednego ze zwycięskich projektów w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro