Reklama
Reklama

Idzie jesień - bądź widoczny na drodze

Nadchodzi jesień - okres, w którym na drogach robi się szczególnie niebezpiecznie. W ubiegłym roku Policja odnotowała 7548 wypadków z udziałem pieszych, najwięcej z nich wydarzyło się właśnie w okresie od października do grudnia - aż 36%. Na taki stan rzeczy wpływ miały m.in. pogarszające się w sezonie jesienno-zimowym warunki pogodowe. O tym, jak zmniejszyć ryzyko udziału w takim wydarzeniu w tym roku, opowiadał przechodniom w Wielkopolsce manekin testowy Jan. Pojawił się na ulicach Poznania, Kościana, Wągrowca, Słupcy, Obornik Wielkopolskich, Gniezna i Śremu.

Im bliżej końca roku, tym słońce zachodzi coraz wcześniej. W grudniu rekordowo schowa się za horyzontem już o 15:47, a to oznacza, że zaledwie przez osiem godzin na drodze będzie naturalne światło. Nasze bezpieczeństwo zależy tymczasem między innymi od tego, jak oświetlona będzie droga, którą będzie poruszał się przechodzień i jak dobrze on sam będzie widoczny. O to warto jednak zadbać nie tylko po zmroku, ale i gdy jest jasno.

- Niezależne od tego, gdzie i o jakiej porze dnia lub nocy jesteśmy, noszenie odblasków - czy to w formie opaski czy kamizelki - zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych sytuacji - mówi Robert Świątek z Bridgestone Poznań. Ta fabryka opon w tym roku po raz kolejny zorganizowała akcję "Bądź bezpieczny na drodze". Na ulice kilku wielkopolskich miast wyruszył manekin testowy Jan. Zachęcał on zarówno maluchy, jak i dojrzałych uczestników ruchu do tego, by zwracali uwagę na swoje bezpieczeństwo. W ramach akcji rozdawał opaski odblaskowe, aby Wielkopolanie mogli spokojniej spacerować także po zmroku. - Jestem biegaczem, trenuję także wieczorami. Od pewnego czasu noszę odblaskowe ubrania, bo zauważyłem, że czuję się w nich bardziej komfortowo i bezpiecznie. Taka opaska przyda się mojej dziewczynie, która zaczęła niedawno też biegać wieczorami. Na pewno się ucieszy, a ja będę spokojniejszy - komentuje Wojciech z Poznania.

To nie jedyna inicjatywa Bridgestone Poznań na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej bezpieczeństwa. Manekin Jan to "maskotka" akcji "Think Before You Drive", skierowanej do najmłodszych. W jej ramach przedstawiciele fabryki Bridgestone Poznań we współpracy z Policją odwiedzili już 327 szkół i przedszkoli, edukując na temat bezpieczeństwa ponad 33 tys. dzieci. Przedsięwzięcie odbywa się już od 11 lat i z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi.

Źródła: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro