Reklama
Reklama

Postawili prywatne fotoradary na Grunwaldzkiej i w Puszczykowie: przerażające dane!

fot. Videoradar
fot. Videoradar

Fotoradary ustawiła w kilku lokalizacjach firma, która zajmuje się ich produkcją.

O sprawie napisał portal wtk.pl. Pierwszy z fotoradarów firmy Videoradar ustawiono w czwartek w rejonie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Marszałkowską. To tutaj w sierpniu, na przejściu dla pieszych, zginęła seniorka potrącona przez auto. Tylko w ciągu jednej godziny sprzęt zarejestrował prawie 80 kierowców przekraczających prędkość. Jeden z nich jechał ponad 100 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym!

To jednak drobnostka w porównaniu z danymi z Puszczykowa. Fotoradar ustawiono na drodze nr 430 przebiegającej przez miejscowość. Sprzęt stanął na odcinku, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h i jest oznakowane przejście dla pieszych. W godzinę i 20 minut maszyna zarejestrowała... 687 kierowców, którzy przekroczyli tu prędkość. Jeden z kierowców wyprzedzał też na "zebrze".

Jak podkreśla firma Videoradar, "testowe" ustawienie fotoradarów miało na celu pokazanie, że problem przekraczania prędkości na polskich drogach jest ogromny. Co istotne, fotoradary zamontowane w Poznaniu w ramach systemu ITS, nie są obecnie wykorzystywane do karania kierowców ze względu na uwarunkowania prawne. Ich zadaniem jest mierzenie natężenia ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
3.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro