Reklama

Kilkadziesiąt wieżowców stanie na terenie lotniska Ligowiec w Kobylnicy?

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Taką koncepcję przedstawiono radnym ze Swarzędza.

Teren lotniska Ligowiec ma szansę stać się "wyspą wież". Takie rozwiązanie zaprezentowali specjaliści z Politechniki Poznańskiej - prof. Sławomi Rosolski i Robert Barełkowski. Ich zdaniem obszar obecnego lotniska jest idealnym do tego terenem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Jak podaje portal swarzedz24.pl, koncepcja zakłada tu wybudowanie 36 budynków 15-kondygnacyjnych, 17 budynków 22-kondygnacyjnych, 41 budynków 29-kondygnacyjnych, 3 budynków 38-kondygnacyjnych oraz jednego 47-kondygnacyjnego. Najwyższy budynek ma mieć 160 metrów wysokości.

Oprócz wieżowców zaproponowano tu również budowę kościoła, stacji kolejowej, 8 zakładów produkcyjnych, 3 budynków usługowych, 5 oświatowych i 17 4-piętrowych bloków. Łącznie mogłoby tu zamieszkać nawet 8000 mieszkańców. Zauważono, że w najbliższych latach gminie przybędzie mieszkańców, a tak duże osiedle zaplanowane w najmniejszych szczegółach byłoby dobrym miejscem do życia dla nowych lokatorów. Teren ma powierzchnię 120 hektarów, z czego połowa miałaby pozostać terenem zielonym.

Aby taką inwestycję można było zrealizować, konieczne byłoby zmienienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy Bogucina i Kobylnicy mają wiele wątpliwości. - Jesteśmy przeciwni budowie tam tak dużego osiedla - mówi jeden z mieszkańców Bogucina. - Problemem jest m.in. to, że już teraz bardzo trudno wyjechać z Bogucina w godzinach porannych, a co dopiero, gdy tysiące ludzi będzie miało przez wąską ul. Gnieźnieńską wydostać się do Poznania - dodaje.

Propozycja specjalistów to tylko koncepcja - nie ma żadnych konkretnych planów realizacji projektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro