Reklama
Reklama

PKS Poznań uratowany: powiaty podpiszą porozumienie

fot. archiwum
fot. archiwum

Obecnie poznański PKS znajduje się pod pieczą naszego powiatu.

W czwartek starosta poznański, Jan Grabkowski, podpisze porozumienie z powiatami obornickim, międzychodzkim, nowotomyskim, kościańskim, śremskim, a także Poznaniem i gminami naszego powiatu oraz ze spółką PKS Poznań. Porozumienie utrzyma sieć linii autobusowych w naszym regionie.

- Głównym celem tego porozumienia jest zabezpieczenie możliwości swobodnego przemieszczania się na terenie objętym porozumieniem osobom, które nie mają własnego transportu - wyjaśnia Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty. - Chodzi o to, aby tak jak to przystało na standardy europejskie, możliwe było dotarcie do szkół, placówek ochrony zdrowia czy miejsc pracy bez względu na miejsce zamieszkania i przebiegające granice poszczególnych samorządów, zwłaszcza tam, gdzie nie dociera Poznańska Kolei Metropolitalna - dodaje.

Podpisanie porozumienia to pierwszy krok prowadzący do utworzenia związku powiatowo-gminnego, który od stycznia 2021 roku będzie kontrolować przewozy PKS Poznań.

Przypomnijmy, że w lipcu poznańscy radni zdecydowali o przyszłości PKS Poznań. Od 1 września do końca przyszłego roku przewoźnikiem zajmuje się powiat poznański. Z budżetu miasta do końca 2020 roku przekazanych zostanie 1,34 mln złotych na organizację przewozów. Po tym okresie nowy związek będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie PKS Poznań.

Już wiosną okazało się, że przewoźnik notuje kiepskie wyniki finansowe. Pod uwagę brano nawet jego likwidację tłumacząc, że miasta nie stać na finansowanie przewozów autobusowych dla okolicznych gmin i powiatów, które w ogóle nie partycypują w kosztach. Likwidacja spółki oznaczałaby natomiast jeszcze większe korki w mieście.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro