Reklama
Reklama

Kolejne ognisko groźnej choroby pszczół pod Poznaniem

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W pasiekach na terenie Złotnik stwierdzono ognisko choroby - zgnilca amerykańskiego pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół to bardzo groźna choroba, które stanowi poważne zagrożenie dla populacji pszczół występującej na danym terytorium. W rejonie Poznania stwierdzono kolejne jej ognisko - w Złotnikach. Ponieważ choroba atakuje całe ule i szybko się rozprzestrzenia na całą pasiekę, a nawet na inne pasieki, radykalnym, choć najskuteczniejszym rozwiązaniem, jest palenie zainfekowanych uli.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA


Ze względu na wystąpienie ogniska choroby, Powiatowy Lekarz Weterynarii ustanowił obszar zapowietrzony (mapa poniżej). Musi on być oznakowany tablicami z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony".

Za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół uznaje się teren ograniczony (za Powiatowym Lekarzem Weterynarii):

a) Od zachodu: W miejscowości Przeźmierowo przez ul. Budowlanych, Graniczną, Leśną, Folwarczną, Poznańską, Rolną. Następnie do miejscowości Chyby przez ul. Kameliową do miejscowości Kobylniki. W Kobylnikach przez ul. Grabową, Dębową przez skrzyżowanie dróg Brzozowej z Działkową, następnie przez ulice Tulipanową, Szamotulską do drogi S11. Dalej do miejscowości Rokietnica przez ul. Poznańską, Kasztanową, Lipową wzdłuż ulicy Jodłowej, kolejno przez Rolną do ul. Obornickiej.

b) Od południa: Od ulicy Szafran przez ul. Strzeszyńską, Jasielską, Szczawnicką, Hezjoda, Lutycką, Koszalińską, Golęcińską do ul. Sytkowskiej. Następnie ulicami Dniestrzańską, Dunajecką, Tatrzańską, Dąbrowskiego, Łobżenicką, Wyrzyską, Przytoczną, Mrowińską, Wituchowską, Pniewską, Starogardzką do miasta Przeźmierowo.

c) Od wschodu: W miejscowości Poznań przez ul. F. Jaśkowiaka, Rumiankową, Widłakową, Dzięgielową, Jasne Błonie, Koprową do skrzyżowania dróg Mandarynkowej i Cytrynowej. Dalej ulicami Pomarańczową, Migdałową przez skrzyżowanie ulic Kokosowej zDaktylową. Następnie przez ul. Bożydara, przez strumień Różany Potok, ul. Franciszka Stróżyńskiego, Karola Szymanowskiego, Os. Zygmunta Starego, Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełły, przez skrzyżowanie dróg Stróżyńskiego i Jaroczyńskiego, kolejno ulicami Obornicką, Heleny Szafran.

d) Od północy: W miejscowości Rokietnica od ulicy Obornickiej przez Witkową do miejscowości Bytkowo. Następnie przez miejscowość Sobota do Golęczewo. W miejscowości Golęczewo przez ul. Dworcową, Tysiąclecia, Stawną, Wodną, Krętą, szosę Poznańską do Chludowa. Następnie przez Biedrusko, jezioro Glinowieckie, las Moraski do granic miasta Poznania.

To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach. Co istotne, zgnilec amerykański pszczół nie jest groźny dla ludzi. Przez niego pojawiają się jednak trudności z zapylaniem roślin w sadach i ogrodach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro