Reklama

Collegium Altum przejdzie termomodernizację: jak będzie wyglądać jeden z symboli Poznania?

fot. Edyta Stec / archiwum
fot. Edyta Stec / archiwum

Choć nie jest najwyższym budynkiem w Poznaniu, stanowi jeden z symboli naszego miasta.

Uniwersytet Ekonomiczny w lipcu ogłosił przetarg na wykonanie termomodernizacji Collegium Altum - najsłynniejszego obiektu należącego do uczelni. Altum otwarto w 1991 roku (prace projektowe odbyły się 27 lat wcześniej, a budowa ruszyła w 1974 roku), ma 78,5 metra wysokości i jest trzecim pod względem wysokości obiektem w Poznaniu. Wliczając maszt zamontowany na dachu budynku (a ten został zamontowany w pięć minut przez ekipę śmigłowca w 1983 roku) obiekt ma ponad 103 metry wysokości i przewyższa najwyższy w mieście Andersia Tower.

Budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych w Poznaniu. Wyróżnia go nie tylko wysokość, ale też elewacja wyłożona czerwonymi płytami z metalu. Czy to się zmieni? - Nad inwestycją planowaną przez naszą uczelnię czuwają pierwotni architekci Collegium Altum. Nie ma mowy o zmianie koloru elewacji czy bryły budynku - zapewnia Krzysztof Skrzypek, rzecznik uczelni. - W ramach prac Altum nie tylko zostanie ocieplone, ale też między innymi wymieniona zostanie wentylacja - dodaje.

Oferty złożone w przetargu otwarto 13 września. Najtańszą złożyła firma PTB Nickel, która chce przeprowadzić prace za prawie 41 milionów złotych. Uczelnia tymczasem przeznaczyła na ten cel 39,5 mln złotych. - Teoretycznie moglibyśmy unieważnić przetarg, jednak jesteśmy bardzo zdeterminowani, by inwestycję zrealizować i dlatego po wykonaniu pewnych przesunięć w naszym budżecie, będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą, który zaproponował najkorzystniejszą cenę - zaznacza Skrzypek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa z wykonawcą zostanie podpisana na przełomie listopada i grudnia. Prace miałyby się natomiast rozpocząć 2 stycznia. Całość ma trwać do końca 2021 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro