Reklama
Reklama

Nowy DPS na Strzeszynie za 43 mln złotych: podpisano umowę z wykonawcą

fot. PIM
fot. PIM

W nowym Domu Pomocy Społecznej znajdzie się miejsce dla 100 pensjonariuszy.

Miasto podpisało w poniedziałek umowę z wykonawcą inwestycji - firmą Budopol Poznań. Obiekt będzie kosztować 43 miliony złotych i będzie w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek stanie przy ulicy Żołnierzy Wyklętych. Będzie nową siedzibą DPS-u dziś działającego w kamienicy przy ulicy Bukowskiej. - Budowa ma trwać maksymalnie około dwóch lat. Dzięki sprawdzonemu wykonawcy, działającemu na lokalnym rynku od 60 lat, możemy założyć, że zakończenie realizacji tej inwestycji nastąpi nie później niż na koniec listopada 2021 roku - zapowiada Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Obiekt będzie mieć dwa poziomy. Na parterze znajdą się pokoje 1- i 2-osobowe dla 40 mieszkańców. Będą tu również kuchnia ze zmywalnią, pokój gościnny, dzienny, jadalnia, pralnia z suszarnią, zaplecze higieniczno-sanitarne oraz medyczne, a także administracyjne. Na piętrze przewidziano pokoje dla 60 osób, kino-cafe z aneksem kuchennym, dyżurkę, czy kaplicę. Wykorzystana zostanie również piwnica - nie tylko na miejsca parkingowe, ale też pomieszczenia techniczne i zaplecze dla pracowników.

- W nowym budynku pensjonariusze będą mieszkać w familiach, składających się z 14-15 seniorów mieszkających w jedno- i dwuosobowych pokojach. Tego typu układ zapewnia mieszkańcom nie tylko intymność, ale również integrację - zauważa Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

W Poznaniu działa 7 DPS-ów, w których znajduje się 716 miejsc. 291 dla seniorów, 345 dla osób przewlekle somatycznie chorych, 20 dla osób niepełnosprawnych oraz 60 dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro