Reklama
Reklama

W poniedziałek zaczyna się jesień: początek będzie "złoty"

fot. biedrona
fot. biedrona

Jeszcze tylko do 9.50 możemy się cieszyć latem.

Punktualnie o 9.50 w Polsce przywitamy astronomiczną jesień. Kalendarzowa rozpoczęła się natomiast o północy. Cała półkula północna rozpoczyna w poniedziałek jesień. Cieszyć się mogą natomiast mieszkańcy półkuli południowej - tam po zimie zaczyna się wiosna.

To właśnie w poniedziałek przypada równonoc jesienna - długość dnia zrównuje się z długością nocy. Przynajmniej teoretycznie. Praktycznie zrównanie dnia i nocy nastąpi w tym roku z 25 na 26 września. Od wtedy dzień zacznie być krótszy od nocy, Słońce będzie wschodzić coraz później i zachodzić coraz wcześniej. Sytuację na chwilę poprawi zmiana czasu, która czeka nas w ostatnią niedzielę października - będziemy spać o godzinę dłużej.

Jaka będzie jesień w Polsce? Meteorolodzy niechętnie wypowiadają się na ten temat. Ich zdaniem prognozowanie pogody na trzy kolejne dni jest ryzykowne. O całej porze roku nie może więc być mowy. Zarówno poniedziałek jak i wtorek mają być jednak piękne. Będziemy mogli cieszyć się złotą jesienią z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza i brakiem opadów. Nieco chłodniej zrobi się od środy - termometry pokażą mniej niż 20 stopni. Może też pojawić się przelotny deszcz. Kolejne dni będą podobne - słońce przeplatać się będzie z deszczem.

Zimę przywitamy 22 grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro