Reklama

Będą manifestować na placu Wolności w obronie klimatu

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Poznańska odsłona Protestu Tysięcy Miasta organizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpocznie się o 10.00 na placu Wolności.

Właśnie w piątek rozpoczyna się Globalny tydzień dla klimatu. - Miliony młodych ludzi w różnym wieku, uczniów i studentów, a także dorosłych będą protestować w tysiącach miast na całym globie. Protest ma na celu pokazać, że społeczeństwo nie zgadza się z biernością rządzących wobec coraz bardziej zaostrzającego się kryzysu klimatycznego - NAJWIĘKSZEGO I NAJTRUDNIEJSZEGO wyzwania z jakim do tej pory mieliśmy do czynienia - informują organizatorzy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Podczas gdy politycy zajęci są sprawami, które nie powinny być w tym momencie na pierwszym planie ich działań, nasz priorytetowy problem czyli katastrofalne skutki zmian klimatycznych pozostawiany jest bez komentarza. Nawet w naszym kraju, w Polsce, są one coraz bardziej odczuwalne. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, a także susze, powodzie i gwałtowne burze to tylko zapowiedź najgorszego, co może stać się z naszym światem, jeżeli nie zatrzymamy postępującego wzrostu globalnej temperatury. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej została rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej - dodają.

Uczestnicy zgromadzenia przejdą z placu Wolności, przez ulice Ratajczaka, Święty Marcin, Szkolną, Stary Rynek na Świętosławską i Gołębią.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny domaga się m.in. powołania przez rząd Rady Klimatycznej, która opracuje strategię osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Dodatkowo oczekuje m.in. zawarcia wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w szkolnej podstawie programowej, a także chce, by Polska zaczęła prowadzić politykę klimatyczną zgodną z aktualnym stanowiskiem naukowców działających przy ONZ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro