Reklama

Wielkopolska na piątym miejscu w Polsce pod względem liczby upadających firm

fot. joffi / pixabay.com

W zeszłym roku w naszym województwie upadłość ogłosiło 39 firm.

Tak wynika z raportu przygotowanego przez portal ALEO.com. Wielkopolska uplasowała się na piątym miejscu, za województwami mazowieckim (146 upadłości), śląskim (72), dolnośląskim (57) i małopolskim (51). W przypadku miast Poznań również jest na piątym miejscu. Odnotowano tu 14 upadłości firm. Numerem jeden jest Warszawa (107), następnie Kraków (27 upadłości) i Wrocław (26). Na czwartym miejscu są Katowice (15 upadłości).

- Handel, przemysł i budownictwo - to trzy najbardziej ryzykowne działy gospodarki w 2018 r. Spośród 615 firm, które upadły w ubiegłym roku, co czwarta zajmowała się właśnie handlem, niemal co piąta produkcją, a co szósta - budowlanką. Łącznie w jednej z tych branż ogłoszono aż 65% wszystkich upadłości w ubiegłym roku - czytamy w raporcie. - W czołówce najbardziej konkurencyjnych gałęzi gospodarki mieści się również transport drogowy (22 upadłości w 2018 r.) oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami (20 upadłości). Najrzadziej w ubiegłym roku upadały przedsiębiorstwa z takich branż, jak dostawa wody i gospodarowanie ściekami, edukacja czy rolnictwo i leśnictwo. Łącznie stanowią niecałe 2% wszystkich upadłości.

Z jakich powodów najczęściej upadają firmy? "Zabijają" je głównie wysokie koszty prowadzenia działalności, niewypłacalni kontrahenci, problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, a także niesprzyjające zmiany prawne i czasowa utrata płynności finansowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
31.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro