Reklama
Reklama

W piątek pojedziesz za darmo komunikacją miejską i pociągiem. Pod jednym warunkiem

fot. Rafał Leja
fot. Rafał Leja

"Promocja" obowiązuje z okazji Dnia bez Samochodu.

W Poznaniu trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W piątek przypada kulminacyjny dzień obchodów - Dzień bez Samochodu. 20 września każdy posiadacz ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu (pojazd nie musi być zarejestrowany na podróżującą osobę) będzie mógł bezpłatnie korzystać z przejazdów autobusami i tramwajami, które kursują pod pieczą poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Ale to nie koniec. Bezpłatne przejazdy będą możliwe również pociągami Kolei Wielkopolskich i Przewozów Regionalnych w obrębie naszego województwa. Jeden ważny dowód rejestracyjny upoważnia do przejazdu jedną osobę. Jeśli ktoś jedzie pociągiem poza Wielkopolskę, będzie zobowiązany do zapłacenia tylko za odcinek poza naszym województwem.

- Apeluję do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Zależy nam, aby kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, który jest systematycznie i konsekwentnie rozbudowywany. Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie - zachęca Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ciekawa akcja jest szykowana, również w piątek, na przystanku "Plac Wiosny Ludów". Jego wiata zostanie przystrojona balonami, pojawi się tu również czerwony dywan, po którym pasażerowie będą wychodzić z tramwajów. Hostessy będą ich witać cukierkami, a także brawami i fanfarami. Akcja rozpocznie się o 14.00 i potrwa do 17.00.

W sąsiedztwie przystanku, przy Starym Marychu, także zaplanowano wiele atrakcji. Będzie tam można naładować telefon lub wycisnąć sok z owoców... pedałując na rowerze. - Nie zabraknie kawy z rowerowej kawiarni i możliwości wygrania w konkursach praktycznych gadżetów, takich jak: lampki rowerowe, bidony, krokomierze, butelki na wodę, kamizelki lub osłony odblaskowe na plecak. Chętni będą mogli otrzymać także mapę rowerową "Poznań 2019", dowiedzieć się od "asystenta rowerowego" jak wypożyczyć rower miejski - zdradzają organizatorzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro