Reklama

PCŚ spóźnia się z wypłatą 500+ na pierwsze dziecko? "Mamy czas do 31 października"

fot. UMP

Do naszej redakcji docierają sygnały od oburzonych rodziców.

- Od złożenia wniosku (w lipcu) wypłata świadczenia 500+ odbywała się jak w zegarku około 15 dnia miesiąca. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że na koncie nie ma pieniędzy. Bo nie przyszły - napisał do nas Marek. - Po telefonie wykonanym do Poznańskiego Centrum Świadczeń dostałem informację, że jakaś część wypłat poszła, ale może akurat moja nie, bo świadczenie mam przyznane dopiero od lipca. Pytam jaki to ma związek, skoro w poprzednich dwóch miesiącach wypłaty wpisywały się w harmonogram podany na stronie. Okazało się, że wypłaty owszem są, ale dla dzieci, które posiadają świadczenie od 2018 roku. My mamy czekać, spłata przyjdzie do 31 października. Serio? Czyżby okazało się, że pieniędzy jednak brakuje? I trzeba zacząć kombinować, gdzie wstrzymać, żeby gdzieś wypłacić? Strzał w stopę przed samymi wyborami - dopytuje.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Inni czytelnicy piszą o awarii systemu. - Wypłacają z opóźnieniem i w ratach - nie uwzględniono mi najstarszego dziecka. Tłumaczą awarią systemu - pisze poznaniak. - Termin wypłaty minął 16.09 i do dnia dzisiejszego nie mam przelewu, w PCŚ twierdzą, że mają czas do końca października. Z tego co wiem, miało to obowiązywać przy nowych wnioskach, a ja mam decyzje od lipca dokładnie 22.07. Już dwukrotnie otrzymaliśmy świadczenie, problem pojawił się we wrześniu - dodaje kolejny.

Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ wyjaśnia, że rodzice, którzy składali wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko w lipcu, mogą zgodnie z przepisami otrzymać pieniądze do 31 października. - Terminy podane na stronie internetowej są naszym wewnętrznym harmonogramem. Każdego miesiąca wypłacamy mieszkańcom miliony złotych, dlatego odbywa się to w kilku turach. Nowe wnioski o świadczenia mają czas na opłacenie do końca października. Rodzice muszą pamiętać, że to nie są nasze środki, z budżetu miasta. Dostajemy je od państwa. Część rodziców, którzy złożyli wnioski na pierwsze dziecko w lipcu, otrzymała już pieniądze. Wypłacamy kolejne świadczenia w miarę uzyskania kolejnych środków od państwa - zaznacza.

Może się zdarzyć, że choć rodzice otrzymujący świadczenie na pierwsze dziecko dostawali je regularnie w lipcu i sierpniu, pieniądze za wrzesień dostaną dopiero w październiku. - I będzie to wciąż zgodne z przepisami. Dopiero po 31 października obowiązuje nas miesięczny cykl wypłacania świadczeń dla tych rodziców. Przypominam też, że świadczenie może być wypłacane w różnych dniach miesiąca. Raz piątego, a raz dwudziestego - dodaje.

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, powinny to zrobić do 30 września. Tylko wtedy otrzymają wyrównanie od lipca, a więc 1500 złotych. Wnioski złożone od 1 października będą dotyczyć świadczeń już wyłącznie od października, bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro