Reklama

Skandal w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu: do mleka dolewano wodę? Zatrzymano 11 osób

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Sprawą zajmują się policja i prokuratura.

Jako pierwszy informację podał branżowy portal topagrar.pl. Z informacji dziennikarzy wynika, że w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu miano dolewać wodę do mleka, służącego do produkcji różnych wyrobów - m.in. mlek zagęszczanych.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji potwierdza, że w tym tygodniu doszło do zatrzymania 11 osób w tej sprawie. - Chodzi o zarzuty oszustwa, m.in. podawania nieprawdziwych wskazań z urządzeń - mówi. Topagrar.pl podaje, że w proceder zamieszani byli rolnicy z okolic Pogorzeli, kierowcy, kierownicy transportu i pracownik laboratorium. Nieoficjalnie mówi się, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie podmieniano jego próbki. Proceder miał trwać nawet 2 lata. W grę wchodzą milionowe straty.

Oficjalny komunikat policji:

17 września br. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu, zatrzymali 11 osób. Są to kierowcy cystern do przewożenia mleka - pracownicy spółdzielni mleczarskiej, oraz rolnicy dostarczający mleko. Ta grupa przestępców jest związana z oszustwem mieszania mleka z wodą. Poszkodowanymi są dostawcy mleka. Straty są wielomilionowe.

Policjanci pracujący nad sprawą od kilku miesięcy, zabezpieczyli obszerną dokumentację rachunkowo - księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Funkcjonariusze przeszukali także szafki pracownicze, w których zabezpieczono dowody przestępstwa. Wykonano także oględziny 20 pojazdów - cystern do przewożenia mleka.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono tymczasowo mienie podejrzanych: gotówkę i pojazdy na kwotę około 250 tys. złotych. Wobec zatrzymanych nie zastosowano tymczasowego aresztowania, złożyli oni bardzo obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Sprawa jest prowadzono pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Za tego typu przestępstwo oszustwa, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

  • Aktualizacja
    czwartek, 19.09.2019 r., godz. 13.46
    Aktualizacja
    czwartek, 19.09.2019 r., godz. 13.46
    Jak informuje poznańska prokuratura, proceder mógł trwać kilka lat. Osoby zamieszane w sprawę dostarczały rozcieńczone wodą mleko do spółdzielni, wykazując w dokumentach wyższą ilość mleka. Osoby te miały się dzielić pieniędzmi pochodzącymi z nadwyżki. Zatrzymani przyznali się do zarzucanego im oszustwa. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i dozór.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro