Reklama
Reklama

Będzie więcej sklepów z alkoholem na Starym Mieście?

fot. Rada Osiedla Stare Miasto

Radni ze Starego Miasta cytują projekt uchwały Rady Miasta Poznania i nie kryją oburzenia.

Od połowy ubiegłego roku w godzinach od 22:00 do 6:00 działające na Starym Mieście sklepy nie mogą handlować napojami alkoholowymi. Nadal kupimy je w pubach czy restauracjach. Zdaniem radnych osiedlowych ze Starego Miasta niebawem może się to zmienić. Okazuje się, że limit pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18% w lokalach gastronomicznych wykorzystany jest w 66%. To właśnie ma być pretekstem do zwiększenia liczby limitów, ale tych dotyczących sprzedaży alkoholi w sklepach! I nie ma tu znaczenia, czy będzie to wódka, piwo czy wino - piszą w swoim oświadczeniu radni ze Starego Miasta.

Z uchwały Rady Miasta Poznania, którą dostali do zaopiniowania osiedlowi radni ma wynikać, że na Starym Mieście może pojawić się dodatkowo 70 sklepów w których będzie można kupić alkohol. Zabierając 70 pozwoleń z puli przeznaczonej dla gastronomii jednocześnie proponuje się zwiększenie o 70 liczby pozwoleń w puli przeznaczonej dla sprzedaży detalicznej - dodają radni osiedlowi.

Z uzasadnienia proponowanych zmian wynika, że według władz Poznania mieszkańcy i pracownicy biur muszą mieć dostęp do alkoholu sprzedawanego w sklepach. Dodatkowo władze twierdzą, że bez alkoholu nie uda się rozwijać Poznania w sposób dynamiczny i zrównoważony, a ponadto bez alkoholu nie uda się ukształtować dobrego wizerunku Poznania wśród mieszkańców i turystów! Takie poglądy są dziwne i niezrozumiałe - podkreśla radny Roman Borowiak, koordynujący na Starym Mieście sprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Uzasadnienie zawarte w projekcie uchwały dotyczące de facto zwiększenia liczby punktów sprzedaży detalicznej alkoholu z powodu wykorzystania dotychczasowego limitu stoi w sprzeczności z duchem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - mówi radna Lidia Koralewska z zarządu Osiedla Stare Miasto. Skoro limit się wyczerpał, to oznacza, że nie można wydawać więcej pozwoleń, a nie - że należy ten limit podnosić. Dodajmy, że limity powinny być zmniejszane, gdyż spożycie alkoholu w Polsce niepokojąco wzrasta i obecnie osiąga bardzo niebezpieczny pułap, groźny dla społeczeństwa - dodaje radna.

Rada Osiedla Stare Miasto od wielu lat wnioskuje o zmniejszenie liczby pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Limity wyznaczane od wielu lat przez władze są sprzeczne z radami krajowych, europejskich i światowych ekspertów. Na Starym Mieście jest obecnie 110 sklepów dystrybuujących alkohol na 24 948 mieszkańców, co daje 1 punkt sprzedaży na 220 osób, przy rekomendacji WHO i PARPA 1 punktu sprzedaży na 1000 mieszkańców. Liczba sklepów z alkoholem jest zatem prawie pięć razy większa niż rekomendowane limity! - czytamy w oświadczeniu RO Stare Miasto. Miasto Poznań powinno mieć spójną i dalekowzroczną politykę antyalkoholową i stosować wszystkie możliwe metody zmniejszania spożycia alkoholu - dodają staromiejscy radni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro