Reklama
Reklama

PESA rozpocznie opóźnioną dostawę Elfów 2 dla Wielkopolski

fot. Pesa

Z informacji branżowego portalu rynek-kolejowy.pl wynika, że w czwartek Urząd Transportu Kolejowego wydał zezwolenie na dopuszczenie Elfa 2 dla Wielkopolski do eksploatacji.

Otrzymanie zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji oznacza, że producent, firma PESA, może rozpocząć przekazywanie pojazdów zamawiającemu. Przypomnijmy, że województwo w 2017 roku podpisało z PESĄ umowę na dostarczenie 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf 2. Składy miały trafić do Kolei Wielkopolskich do końca lutego 2019 roku, ale tak się nie stało. Producent tłumaczył, że to pokłosie problemów ze środkami finansowymi na produkcję z 2018 roku.

W 2017 roku zapowiedziano, że nowoczesne pociągi mają kursować na trasach: Poznań - Rawicz, Poznań - Jarocin, Poznań - Ostrów Wielkopolski, Poznań - Krotoszyn oraz Poznań - Krzyż. Dziś nie wiadomo jeszcze, na które konkretnie trasy trafią maszyny. Pewne jest natomiast, że w każdym z nich znajdzie się 285 miejsc siedzących, monitoring, klimatyzacja, czy odświeżacze powietrza.

Rynek-kolejowy.pl podaje, że Pesa wyprodukowała i zakończyła odbiory wewnętrzne 5 pociągów dla Wielkopolski. Wkrótce mają trafić do przewoźnika. Z deklaracji producenta wynika, że pozostałe będą dostarczane do końca listopada.

Koszt pojazdów to prawie 240 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro