Reklama
Reklama

Siostry z Broniszewic wybudowały "Dom Chłopaków". Teraz zbierają na remont elewacji zabytkowego pałacu

fot. Dom Chłopaków w Broniszewicach / Facebook
fot. Dom Chłopaków w Broniszewicach / Facebook

O niezwykłym "Domu Chłopaków" w Broniszewicach pod Pleszewem dowiedziała się cała Polska, po tym jak zabawny filmik nagrany przez siostry Dominikanki z okazji "dnia pingwina" pojawił się w internecie. Między innymi dzięki tej akcji niepełnosprawni chłopcy, którzy znajdują się pod opieką sióstr mają zapewniony dach nad głową.

Działalność sióstr z Broniszewic skupia się na pomocy niepełnosprawnym chłopcom. Dominikanki mają pod swoją opieką kilkadziesiąt dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności i poświęcają im każdą chwilę. Przez ostatnie lata siostry zbierały na budowę siedziby dla ich działalności. Ostatecznie udało się ją wybudować. 1 września 2018 r. w Broniszewicach, miejscowości w powiecie pleszewskim, stanął Dom Chłopaków.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Ośrodek wcześniej mieścił się w pałacu z XIX wieku. Budynek nie spełniał wymogów przeciwpożarowych a konserwator zabytków nie chciał zgodzić się na tak daleko idący remont. Teraz siostry postanowiły, że odnowią pałac.

Dzięki pomocy tysięcy ludzi wybudowałyśmy Dom Chłopaków, zadbałyśmy o jego otoczenie (gospodarstwo dla zwierząt, wyremontowana szkoła dla Chłopców, elektryka, ogrodzenia, warsztaty terapii zajęciowej). Pozostało nam kolejne wyzwanie, do którego się zabieramy - elewacja Pałacu - informują siostry Dominikanki. Pałac to miejsce, w którym dotychczas mieszkali Chłopcy. Gdy okazało się, że już dłużej tam nie mogą przebywać (zabezpieczenia przeciwpożarowe), przenieśliśmy ich do nowego Domu Chłopaków. Pozostał Pałac - który jest zabytkiem, ale na tyle nieważnym i małej klasy, że nie dostaniemy żadnych dotacji na jego remont - dodają.

Do tej chwili dzięki pomocy darczyńców udało się stworzyć w pałacu strefę dla wolontariuszy, gdzie mogą mieszkać i przeniesiono tam część dodatkowych aktywności. Trzeba jedynie odnowić jak zaznaczają siostry "nieszczęsną elewację". Nieszczęsna, bo kiedy miałyśmy jeszcze nadzieję, że Chłopcy będą mogli mieszkać w Pałacu, wydałyśmy masę pieniędzy na ekspertyzy, badania tynku - tłumaczą. Jeżeli nie zaczniemy do końca roku prac (przynajmniej zaczniemy, bo to w prawie budowlanym jest najważniejsze), to wszystkie zgody, pozwolenia, badania - tracą swoją ważność. I będziemy musiały płacić za wszystko od początku - dodają. Dlatego ośmielamy się poprosić Was o wsparcie w tym etapie - remoncie elewacji Pałacu - kończą.

Na remont elewacji potrzeba 350.000 zł. Osoby, które chcą wesprzeć zbiórkę mogą to zrobić na przykład za pomocą tradycyjnego przelewu: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach, Broniszewice 91, 63-304 Czermin,

tytuł wpłaty: Darowizna na Dom Chłopaków

Numer konta: 86 1090 1131 0000 0001 2301 438.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro