Reklama
Reklama

Pierwszy całkowicie bezemisyjny autobus wodorowy zaprezentują w Poznaniu

fot. Solaris Bus & Coach S.A. / FB
fot. Solaris Bus & Coach S.A. / FB

Najnowsze "dziecko" fabryki Solaris Bus & Coach ma przyjechać do naszego miasta we wtorek.

Solaris Urbino 12 hydrogen pokazano wiosną w Sztokholmie. Pojazd jako pierwszy w stajni podpoznańskiego producenta ma napęd wodorowy. Jest całkowicie bezemisyjny. - Energia do napędzania autobusu powstaje w ogniwie paliwowym, do którego dostarczany jest wodór zgromadzony w butlach na dachu pojazdu. Wodór jest przetwarzany w energię elektryczną, ta z kolei zasila bezpośrednio jednostkę napędową autobusu, którą stanowi oś z elektrycznymi silnikami - informował branżowy portal transport-publiczny.pl.

Dodatkowo autobus ma baterię Solaris High Power magazynującą energię. Wodorowy Solaris nie produkuje zanieczyszczeń, a jedynie ciepło i parę wodną. Na jednym tankowaniu 12-metrowy autobus może przejechać maksymalnie 350 kilometrów. Zmieści się w nim 80 pasażerów.

Poznańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne właśnie poinformowało, że nowoczesny autobus we wtorek zostanie oficjalnie zaprezentowany w Poznaniu, jako pierwszym mieście w Polsce. Pojazd odbył już testy w Austrii, we Włoszech i w Niemczech. Przewoźnik nie informuje obecnie czy autobus będzie testowany na poznańskich ulicach. Dowiemy się tego najprawdopodobniej we wtorek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro