Reklama
Reklama

Naprawa tunelu na Dębcu: prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Jeszcze w 2019 roku ma ruszyć naprawa tunelu na Dębcu.

Konstrukcja została oddana do użytku pod koniec 2016 roku. Choć inwestycja kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych, to dość szybko ujawniły się usterki, na czele z cieknącą po ścianach wodą czy wybrzuszeniami nawierzchni.

Urzędnicy zapowiadali naprawę na drugą połowię tego roku. Koszty musi wziąć na siebie miasto, bo wykonawca twierdzi, że wybudował obiekt zgodnie z dostarczonymi planami.

- Czy wiadomo coś o ewentualnych pracach? Mamy wrzesień, a w tunelu pojawiło się kolejne wybrzuszenie - napisał na adres [email protected] jeden z naszych czytelników.

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich. - Tunel jest pod stałą obserwacją, nie pojawiają się żadne nowe zmiany - zapewniła Agata Kaniewska, rzecznik instytucji. - ZDM jest w posiadaniu dokumentacji naprawczej. Na jej podstawie zostaną przeprowadzone prace w tunelu. Ogłoszenie przetargu i wykonanie napraw jest planowane jeszcze w tym roku - dodała.

Drogowcy znają przyczynę problemów z nawierzchnią, ale dokładnego źródła usterki nie udało się ustalić.

- Z badań wykonanych do tej pory na zlecenie ZDM przez ekspertów z Politechniki Poznańskiej wynika, że uniesienie nawierzchni jezdni było skutkiem ciśnienia wody gromadzącej się pod płytą betonową, na której znajduje się jezdnia. Dotąd nie udało się jednak jednoznacznie ustalić źródła napływu wody. W ramach planowanych prac naprawczych wypływająca woda zostanie skierowana do kanalizacji deszczowej. Naprawiona zostanie również wyniesiona nawierzchnia jezdni - wyjaśniła Agata Kaniewska.

Dokładny termin startu prac nie jest jeszcze znany. Mają one być przeprowadzone pod nadzorem ekspertów z Politechniki Poznańskiej. Wykonywane wówczas odkrywki mogą pomóc w ustaleniu przyczyn usterki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
26.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro