Reklama
Reklama

Plac Wiosny Ludów w końcu się zmieni? Miasto ogłosi konkurs

fot. Google Street View

To jedno z najmniej reprezentacyjnych miejsc w centrum Poznania.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, już w przyszłym miesiącu dawny szpital przy ulicy Szkolnej, w sąsiedztwie Starego Rynku, zacznie się zmieniać w Centrum Senioralne. Miasto chce "przy okazji" ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Wiosny Ludów znajdującego się po sąsiedzku.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Plac Wiosny Ludów to dziś zaniedbany skwer, prywatny parking na "klepisku" i kilka budek z jedzeniem. Od lat nie wygląda dobrze i od lat mówi się o konieczności zaprowadzenia tu porządku. Tak było już w 2004 roku, a później w 2016. Wówczas miasto wznowiło procedurę planistyczną zapowiadając, że po konsultacjach z mieszkańcami przygotowany zostanie projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z informacji GW wynika, że problemem jest przede wszystkim własność gruntów. Plac jest podzielony na wiele działek, które mają różnych właścicieli. Miejscy urbaniści chcieliby, aby na terenie dzisiejszego parkingu i terenu położonego bliżej Kupca Poznańskiego powstał miejski plac z prawdziwego zdarzenia. Na terenie powyżej parkingu mógłby natomiast powstać zupełnie nowy budynek. Chętny do budowy jest Ataner, który jest właścicielem gruntów na tym obszarze. Jak podaje Wyborcza, urbaniści zakładają, że zmieni się tutaj układ komunikacyjny. Kierowcy z ulicy Święty Marcin mieliby dostać się na ul. Krysiewicza nie obok Kupca Poznańskiego (jak dziś), a ulicami Wysoką i Szymańskiego. Przy Kupcy poruszaliby się jedynie piesi i tramwaje.

Miasto chce ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania placu jeszcze przed uchwaleniem miejscowego planu. W konkursie udział mają wziąć studenci, którzy wskażą, co mogłoby tu powstać.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro