Reklama
Reklama

Kalkulator OC online - rewolucja na rynku ubezpieczeń?

Nowoczesne technologie bezkompromisowo wkraczają w kolejne dziedziny naszego życia. Tak też się właśnie stało w ciągu kilku ostatnich lat na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Nowoczesne narzędzie, jakim jest kalkulator OC, odmieniło jego oblicze. Czy Polacy chętnie korzystają z porównywarek? Czy doszło do rewolucji na rynku ubezpieczeń? Zdecydowanie tak.

Jak można kupić polisę?

Jeszcze kilkanaście lat temu klienci na naszym rynku nie mieli wyboru. Jeśli chcieli zakupić polisę OC lub AC, musieli korzystać wyłącznie ze sprzedaży pośredniej. Jest to znana powszechnie sytuacja, w której agent ubezpieczeniowy przedstawia ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego lub multiagent kilku towarzystw. W rozmowie z klientem dobiera i indywidualizuje ofertę. Jednak w 2003 roku pojawił się nowy obiecujący kanał sprzedaży - sprzedaż bezpośrednia przez telefon. Dało to klientom możliwość wyboru, w jaki sposób chcemy kupić polisę - przez agenta czy bez jego pośrednictwa. Z kolei pojawienie się na rynku kilka lat temu porównywarek OC całkowicie zrewolucjonizowało podejście klientów do zakupu ubezpieczenia.

Zmiany na rynku - jak zareagowali klienci?

Przestawienie się z tradycyjnego modelu sprzedaży na nowe kanały odbywa się w całej Europie nieco nierównomiernie. Średnia sprzedaż ubezpieczeń direct w państwach europejskich sięga 10-15%. Nasz kraj plasuje się w środku zestawienia. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, ogółem w 2018 roku sprzedano ponad 24,2 mln polis OC oraz około 6,6 mln polis AC. Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych to bardzo szeroki obszar finansowy. W 2018 roku obejmował aż 23,5 mld zł. Dynamikę zmian w tym sektorze polskiej gospodarki komentuje Bartłomiej Roszkowski z kalkulatora OC Punkta: - Jeszcze do niedawna Polacy znacznie chętniej kupowali polisy komunikacyjne u agentów. Obecnie coraz więcej klientów decyduje się na zakup online. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim dostęp do Internetu stał się standardem. Ponadto rośnie liczba rodaków, którzy przekonują się do kupowania towarów w sieci, a to obejmuje także zakup polis. Co prawda mamy jeszcze sporo do nadrobienia w porównaniu z takimi krajami jak Wielka Brytania czy Węgry, w których sprzedaż ubezpieczeń online sięga 40-50% rynku. Jednak zdecydowanie zmierzamy w dobrym kierunku.

Na czym polega rewolucja?

Każdy użytkownik pojazdu mechanicznego w naszym kraju musi opłacić składkę OC. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, chroniące osoby, które mogą zostać poszkodowane na skutek wypadku spowodowanego przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Każdy z nas musi więc dokonać wyboru i sfinalizować zakup. Czy nie warto sobie tego maksymalnie ułatwić, a na dodatek zaoszczędzić? Zdecydowanie warto. Właśnie temu służy korzystanie z narzędzia, jakim jest kalkulator OC. Dzięki temu, że skorzystamy z porównywarki OC, oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze. Nie potrzebujemy pomocy agenta i możemy samodzielnie wybrać interesujący nas pakiet korzyści. Z roku na rok coraz więcej klientów docenia ten fakt i chętnie używa kalkulatora ubezpieczeń. Natomiast ubezpieczyciele mocno dbają o swoją obecność i dostępność w Internecie.

Kalkulator OC - jak działa?

Kalkulator OC to narzędzie bardzo łatwe w obsłudze. Każdy bez problemu sobie z nim poradzi, ponieważ dostępny na stronie internetowej formularz okazuje się czytelny i intuicyjny. Procedurę zaczynamy od wyboru rodzaju ubezpieczenia. Zaznaczamy, czy decydujemy się wyłącznie na OC, czy zależy nam na całym pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych. Następnie należy wpisać dane pojazdu m.in. informacje na temat marki i modelu samochodu, roku produkcji, rodzaju paliwa, pojemności silnika, typu nadwozia, ilości drzwi, przebiegu oraz pierwszej rejestracji. Personalizacja polisy wymaga od nas również podania danych kierowcy. Wysokość składki będzie przecież zależeć od miejsca zamieszkania, wieku, płci, zawodu czy stanu cywilnego. Ważny okazuje się także dotychczasowy przebieg ubezpieczenia i informacje o bezszkodowej jeździe. Kiedy podamy wszystkie potrzebne informacje, kalkulator OC porówna nam oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Zakup OC przez Internet

Kiedy już uznamy, że znaleźliśmy najbardziej korzystną dla siebie ofertę, warto zdecydować się na sfinalizowanie transakcji online. To kolejne ułatwienie dla klienta związane ze zmianami na rynku ubezpieczeń. Kalkulator kieruje nas bezpośrednio na stronę ubezpieczyciela, na której dokonamy zakupu przez Internet. Wiążą się z tym spore oszczędności, ponieważ w ten sposób zapłacimy nawet o 20% mniej w porównaniu z ceną OC oferowaną przez agenta. Ponadto kupując przez Internet, można się spodziewać również rabatów i promocji dostępnych tylko w takim kanale sprzedaży np. w formie kodów rabatowych. Sam zakup ubezpieczenia direct jest kontrolowany, a połączenie z bankiem bezpieczne.

Kalkulator OC - korzyści

Jeśli ktoś jeszcze nie jest gotowy na zakupy w sieci, już samo skorzystanie z kalkulatora OC jest wielkim udogodnieniem. Przede wszystkim mamy szansę porównać wiele ofert kilkunastu ubezpieczycieli, do których nie dotarlibyśmy tak łatwo tradycyjną drogą. Nie musimy pielgrzymować po agencjach ubezpieczeniowych, by dowiedzieć się, co proponują nawet te mniej znane na rynku TU. Jednak duża skala porównawcza to nie wszystko. Porównywarka daje szansę znalezienia ofert w kilka minut, a narzędzie jest dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Czy to nie zaleta dla współczesnych klientów? Z kolei gdyby ktoś potrzebował pomocy w wyborze lub dostosowaniu ubezpieczenia do swoich potrzeb, może liczyć na fachową pomoc doradcy w formie rozmowy telefonicznej lub czatu.

Jak zapowiada się przyszłość?

Przyszłość rynku sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych na pewno będzie się wiązać z ciągłym rozwojem nowoczesnych technologii, do których należy kalkulator OC. Zdecydowanie będzie się także powiększał z każdym rokiem procent sprzedaży dokonanych direct przez Internet. Oprócz tego, że porównywarka wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom klientów, to jeszcze skierowana jest do młodych ludzi, a to przecież oni stanowią przyszłość naszego rynku. Co za problem sprawdzić sobie wysokość składki OC w przyklejonym ciągle do ręki smartfonie? Okazuje się jednak, że narzędzie przeznaczone dla młodego pokolenia, z powodzeniem trafia do dzisiejszych 40- i 50-latków, którzy także chętnie porównują oferty, nie wychodząc z domu.

Kalkulator OC całkowicie zmienił oblicze rynku sprzedaży ubezpieczeń, a rewolucja przyniosła pozytywne wymierne efekty zarówno dla klientów jak i ubezpieczycieli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro