Reklama
Reklama

Konin z autobusami elektrycznymi od Solarisa. Będą też hybrydy?

fot. Solaris
fot. Solaris

Do miasta trafi 6 nowoczesnych pojazdów.

Prezydent Konina podpisał umowę z Solaris Bus & Coach na zakup 6 autobusów elektrycznych. - Wchodzimy z komunikacją miejską w XXI wiek. To pierwszy etap zmian, bo przed nami zakup jeszcze jednego autobusu elektrycznego i 6 hybrydowych. Będziemy stopniowo eliminować silniki spalinowe, by przedsiębiorstwo stało się instytucją ekologiczną - mówił Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Za 6 autobusów i 3 ładowarki miasto zapłaciło ponad 16 mln złotych. Pojazdy są wyposażone w elektryczny napęd, klimatyzację, monitoring czy system informacji pasażerskiej. Wszystkie autobusy mają trafić na najbardziej oblegane linie. Maszyny zostaną dostarczone do Konina do końca maja 2020 roku.

We wtorek MZK Konin otworzył natomiast oferty w przetargu na dostawę sześciu autobusów hybrydowych. Jedyną ofertę złożył... Solaris i to prawdopodobnie ten producent dostarczy pojazdy do Konina. Zaoferował, że zrealizuje zamówienie za 12 299 016 zł, tymczasem miasto przeznaczyło na ten cel... 12,3 mln złotych. Oferta zmieściła się więc idealnie w założeniach urzędników. Autobusy hybrydowe mają zacząć jeździć po mieście również w maju przyszłego roku.

Tymczasem przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku poznańskie MPK podpisało umowę z fabryką Solaris Bus & Coach na dostawę 15 autobusów przegubowych i 6 standardowej długości. Wszystkie będą wyposażone w baterie Solaris High Power, będą miały funkcje doświetlania zakrętów (jako pierwsze w mieście), a na ich dachach pojawią się ogniwa fotowoltaiczne. Wartość kontraktu to 70 milionów złotych. Obecnie w mieście trwa montaż ładowarek do pojazdów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
16.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro