Reklama
Reklama

W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 MW wybuduje Spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments we współpracy z chińskim partnerem. Budowę zaplanowano na terenie Wielkopolski wschodniej na gruntach zdegradowanych działalnością górniczą. Pierwszy etap zlokalizowany będzie w gminie Przykona, w pobliżu miasta Turek.

Umowa na mocy której ma powstać największy w Polsce i Europie Środkowej kompleks elektrowni produkujących prąd z energii słonecznej podpisana została dziś w Warszawie. Docelowo, cała inwestycja będzie odpowiadać za produkcję ok 3 proc. energii wytwarzanej z OZE w Polsce.

Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko - mówi Jacek Rusiecki, COO Energia Przykona sp z o.o .

Projekt elektrowni fotowoltaicznych Energia Przykona ma znacząco przyczynić się do wsparcia realizacji zobowiązań akcesyjnych Polski w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. Ma mieć tez wiele pozytywnych skutków dla województwa, gminy i całej lokalnej społeczności, nie tylko dzięki dodatkowym przychodom z podatków. Inwestycja będzie miała wpływ na wzrost zatrudnienia. Sam region może stać się w przyszłości kuźnią talentów, w zawodach pożądanych z perspektywy rozwoju technologii, co będzie miało pozytywne efekty w przyszłości. Osoby pracujące w projekcie będą m.in. zdobywać kompetencję z obszaru wsparcia technologicznego i optymalizacji produkcji energii elektrycznej, przesyłu i sprzedaży oraz ochrony środowiska - wylicza Jacek Rusiecki z Energia Przykona sp z o.o.

Pierwsze dwa etapy projektów mają już pozytywną decyzję środowiskową. Wpisują się w uchwalony przez lokalne władze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla pierwszych dwóch etapów planowane jest na październik 2019 roku. Deweloper spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę pierwszych dwóch etapów na początku 2020 roku.

Jak podkreślają przedstawiciele Energia Przykona, lokalizacja farmy ma bardzo istotne znaczenie dla tego regionu i dla całego systemu elektro-energetycznego w Polsce. Nasz projekt zlokalizowany jest na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą prowadzoną w pobliżu, która spowodowała znaczne obniżenie wód gruntowych. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. To najlepszy sposób na wykorzystanie potencjału tego obszaru, zapewniający liczne korzyści w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i ekologicznym - podkreśla Jacek Rusiecki z Energia Przykona.

Stronami umowy są: Energia Przykona, spółka z portfela NeoInvestments, odpowiadająca za rozwój projektu oraz CSEE, chińska spółka państwowa, która specjalizuje się w realizacji międzynarodowych projektów związanych z wytwarzaniem prądu i rozwojem inwestycji w formule EPC ("pod klucz", od etapu projektu do uruchomienia), wraz ze swoim partnerem, SSP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro