Reklama
Reklama

Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem trzydziestolecia. W czołówce także jego dzieci i Aleksander Gawronik

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Tygodnik "Wprost" tradycyjnie przedstawił listę najbogatszych Polaków. Poznań i Wielkopolskę reprezentują na niej głownie członkowie rodziny Kulczyków, ale nie tylko.

Tym razem jednak nie przygotowano aktualnego zestawienia, ale ranking podsumowujący ostatnie 30 lat, czyli okres po transformacji ustrojowej.

Oczywiście biorąc pod uwagę różne warunki ekonomiczne, autorzy musieli ustalić jednolitą metodologię obliczania "szczytowego" majątku, uwzględniającą chociażby inflację i dynamikę wzrostu PKB. W ten sposób chociażby Leszka Czarneckiego "wyceniono" na 8,9 mld zł, chociaż obecnie jego biznesy przeżywają trudne chwile, a w dotychczasowych rankingach jego majątek szacowano maksymalnie na 7,5 mld zł. Było to jednak aż 8 lat temu.

Na 1. miejscu znalazł się związany z Poznaniem Jan Kulczyk z wynikiem 18,5 mld zł. Drugie miejsce zajęła Barbara Piasecka-Johnson (15,5 mld zł), a trzecie Zygmunt Solorz (14,4 mld zł).

5. pozycję ex aequo zajęli Dominika i Sebastian Kulczyk z majątkami w wysokości 9 mld zł.

21. lokata przypadła Grażynie Kulczyk (4 mld zł). Tuż za nią znalazł się Aleksander Gawronik. W latach 90. dysponował on imponującym majątkiem, przeliczonym przez Wprost na dzisiejsze 3,9 mld zł. 3,8 mld zł przypisano Bogdanowi i Elżbiecie Kaczmarkom, potentatom branży meblarskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro