Reklama
Reklama

Uszkodzone auta i dachy po burzy na północy województwa. Kolejne ostrzeżenie!

fot. Straż pożarna Chodzież

Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach chodzieskim i pilskim.

Burze wystąpiły w środę wieczorem, a sprzątanie odbywało się w nocy i w czwartkowy poranek. - Dzień dobry. Zaczynamy dzień od podziękowań dla strażaków, policji i innych służb, które przez całą noc walczyły ze skutkami wieczornej burzy - napisał po 6.00 rano na Facebooku Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


To właśnie Chodzież najbardziej ucierpiała w wyniku nawałnicy. - W wyniku nawałnicy na terenie miasta strażacy musieli interweniować 27 razy w dniach 28 i 29 sierpnia - wyjaśniają strażacy z Chodzieży. - Najwięcej zdarzeń było związanych z wiatrołomami (19 interwencji), podczas których strażacy musieli usuwać powalone drzewa, odłamane konary i gałęzie, leżące na drogach, chodnikach, parkingach. Największa akcja związana z wiatrołomami trwająca prawie 3 godziny miała miejsce na ulicy Jagiellońskiej, gdzie oderwany duży konar drzewa spadł na pojazdy stojące na parkingu. W wyniku zdarzenia 3 samochody osobowe uległy uszkodzeniu, w tym jedno zostało całkowicie zgniecione - dodają.

Dodatkowo 6 razy wypompowywano wodę z zalanych budynków, dwa razy interweniowano w sprawie uszkodzonych dachów. - Największą powierzchnię dachu nawałnica uszkodziła na ulicy Wyszyńskiego, gdzie uszkodzone zostało pokrycie, ocieplenie oraz inne elementy dachu Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego na powierzchni około 500 m2. Usuwanie skutków trwało ponad 5 godzin, a w działaniach wykorzystywany był w szczególności sprzęt wysokościowy, sprzęt burzący, piły do cięcia stali, pilarki oraz sprzęt oświetleniowy.

Tymczasem w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie dla naszego województwa. Dotyczy burz z gradem. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu. Burze na południu regionu mogą występować od 15.00 do 22.00, a w centralnej i północnej części Wielkopolski od 17.00 do 1.00 w nocy.

Równocześnie wydłużono obowiązywanie ostrzeżenia o upale dla Wielkopolski. Początkowo obowiązywało do 18.00 w czwartek. Dziś obowiązuje do 18.00, ale w niedzielę. Termometry w najbliższych dniach mają pokazywać około 30 stopni w cieniu. W niedzielę mają przejść burze, po których czeka nas chwilowe ochłodzenie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro