W Wielkopolsce powstanie Innowacyjny Dworzec Systemowy. Ma być EKO
Polskie Koleje Państwowe właśnie podpisały umowę z wykonawcą dziewięciu nowoczesnych dworców.
Pierwsze Innowacyjne Dworce Systemowe pojawią się w trzech województwach - mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim. W naszym regionie dworzec stanie w Nowym Tomyślu, a pasażerowie mają z niego skorzystać na przełomie 2020 i 2021 roku.
Wszystkie obiekty mają powstać w miejscu starych dworców przeznaczonych do rozbiórki lub w ich sąsiedztwie. Mają to być obiekty dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności. PKP planuje realizację IDS-ów w dwóch wersjach - A i B. A to wersja mniejsza, o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Pasażerowie będą tu mieć do dyspozycji ogrzewaną wiatę z ławkami i stojakami rowerowymi, a także toalety. W Nowym Tomyślu stanie wersja B - to obiekt o powierzchni około 72 metrów kwadratowych. - Nowy dworzec tego typu będzie się składał z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej - informują PKP. - W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (CCTV, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce te będą również w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych) - dodają.
Wszystkie nowe dworce mają być EKO. Będą wyposażone w systemy do odzysku wody opadowej i wody szarej (będzie wykorzystywana do podlewania roślin i spłukiwania toalet). - Oświetlenie będzie oparte o oprawy LED, przy czym energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowane na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie - kończą.
Koszt postawienia 9 nowych dworców to prawie 40 milionów złotych.