Reklama
Reklama

Pod Poznaniem otwarto cmentarz dla zwierząt

fot. Pet Cemetery

Od lat mówiło się o konieczności stworzenia takiego miejsca w naszym mieście.

Choć cmentarz nie działa w samym Poznaniu, a mniej więcej 30 kilometrów dalej, bo w rejonie Nekielki, i tak jest to pierwsze miejsce tego typu w okolicy. - Trzy lata trwały starania o to, by w ogóle cmentarz otworzyć - mówi Marzena Malicka, właścicielka cmentarza Pet Cemetery. - Musieliśmy uzyskać mnóstwo zgód, w tym m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, sanepidu, przeprowadzić badania geodezyjne terenu. Udało się. Dzięki nam każdy może godnie pochować swojego pupila - dodaje.

Cmentarz otwarto w połowie lipca. - Do dziś pochowaliśmy pięć piesków, kota i świnkę morską. Oferujemy pochówek naturalny lub kremację, która jest wykonywana przez zewnętrzną firmę. Do końca roku planuję wybudowanie specjalnej podkowy na cmentarzu, w której będzie można zostawiać urnę z prochami pupila. Chcę też przeprowadzić nasadzenia drzew, upiększyć teren, ale upały to skutecznie utrudniają - zaznacza Malicka.

Ile kosztuje pochowanie zwierzęcia? Wiele zależy od jego wielkości. Tradycyjne pochowanie zwierzęcia na kwaterze o powierzchni 50 x 50 cm kosztuje 150 złotych. Za kwaterę 100 x 100 cm zapłacimy już 300 złotych. 2 lata utrzymania najmniejszego grobu to koszt 200 złotych, a każdy kolejny rok - 100 złotych. W przypadku większych kwater koszty idą w górę. Do już pochowanego zwierzęcia można "dochować" kolejne - ceny zaczynają się od 100 złotych.

W przypadku kremacji, cena zależy od wagi zwierzęcia. Decydując się na kremację z pochówkiem i zakupem urny za zwierzę ważące od kilograma do 5 kilogramów zapłacimy 820 złotych. Za np. psa ważącego od 22 do 41 kilogramów zapłacimy natomiast 1260 złotych.

Cmentarz znajduje się przy zjeździe z drogi krajowej nr 92 w kierunku Nekielki. Nie sposób go przegapić - otoczony jest betonowym płotem, na którym umieszczono napis "Pet Cemetery".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro