Reklama
Reklama

Zupełnie nowy most ma połączyć Czapury i Luboń: ma kosztować 94 mln złotych

Most i droga do niego miałyby przebiegać przy północnej granicy zakładu Luvena | fot. Google Maps
Most i droga do niego miałyby przebiegać przy północnej granicy zakładu Luvena | fot. Google Maps

W poniedziałek poinformowano, że inwestycja otrzymała rządową dotację.

Na początku roku Starostwo Powiatowe poinformowało, że chce starać się o wybudowanie nowego mostu na Warcie, który połączyłby Luboń i Czapury. Skorzystano z okazji i koncepcję złożono w formie wniosku do rządowego programu "Mosty dla regionów". W poniedziałek ogłoszono, że koncepcja otrzymała pozytywną opinię Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a tym samym dostanie rządową dotację. Most ma połączyć drogę Poznań - Rogalinek z drogą wojewódzką nr 430 (ul. Armii Poznań) w Luboniu. Koszt inwestycji szacuje się na 94 miliony złotych, z czego 80% ma pochodzić z budżetu państwa. Resztę mają wyłożyć Starostwo Powiatowe, Mosina i Luboń.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja ma się rozpocząć za 3 lata. Najpierw jednak trzeba przygotować dokumentację projektową. - Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł powiat poznański otrzyma z budżetu państwa - informuje Ministerstwo.

Inwestycja nie tylko ułatwi mieszkańcom poruszanie się między dwoma brzegami rzeki, ale też pozwoli na otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP. - Dzięki nowej przeprawie mostowej skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur - dodaje.

Przeprawa ma mieć około 215 metrów długości. Powstanie na niej nie tylko trasa dla aut, ale też droga rowerowa. W okolicy mają pojawić się natomiast przystanki i pętla autobusowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro