Reklama
Reklama

Setki nowych mieszkań w rejonie ronda Rataje: kiedy przebudowa skrzyżowania?

fot. archiwum
fot. archiwum

Już w czwartek pisaliśmy o wystawieniu na sprzedaż kolejnych działek pod bloki na terenach przy centrum handlowym Posnania.

Obecnie w ofercie miasta znajdują się 3 takie nieruchomości. Tymczasem na gruntach w sąsiedztwie już trwają budowy nowych bloków. Jedne dobiegają końca, inne dopiero się zaczynają. W najbliższych latach wprowadzą się tutaj tysiące nowych mieszkańców, powstaną setki mieszkań. Pojawia się pytanie, czy ten rejon Poznania poradzi sobie z komunikacyjną obsługą nowych lokatorów. Miasto twierdzi, że tak.

Już wiosną przyszłego roku ma się rozpocząć przebudowa ronda Rataje. Przebudowa odbywać się będzie pod nazwą "korekta", choć jak na korektę jest to droga inwestycja. Wartość umowy podpisanej z wykonawcą, firmą Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o, opiewa na prawie 140 milionów złotych. Zadaniem wykonawcy jest nie tylko przeprowadzenie robót budowlanych, ale też przygotowanie całego projektu oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Choć mieszkańcy kilka lat temu zdecydowali, że rondo Rataje ma się całkowicie zmienić, miasto nie zdecydowało się na wariant przebudowy wybrany przez poznaniaków. Samochody miały tu jeździć na poziomie -1. Koszt takiej przebudowy oszacowano na nawet 0,5 miliarda złotych. Miasto takimi pieniędzmi nie dysponuje, więc zdecydowano się na "korektę".

Co się zmieni? Na rondzie Rataje, wzdłuż ulic Krzywoustego (od ul. Serafitek do ronda), Jana Pawła II (od ul. Kórnickiej do ronda) oraz Zamenhofa (od ul. Piłsudskiego do ronda) powstanie wydzielone torowisko tramwajowe, po którym będą też poruszać się autobusy. Torowisko ma być "ciche". Zmieniona zostanie konstrukcja jezdni i powstaną dodatkowe pasy ruchu dla aut. Istniejące przystanki mają zostać wydłużone. Zmiany czekają też dworzec autobusowy Rataje. Na rondzie pojawią się nowa sygnalizacja, monitoring oraz oświetlenie.

Wykonawca zapowiada, że prace będą ułożone tak, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać życie mieszkańcom. Utrudnień nie da się jednak uniknąć. Cała inwestycja ma się zakończyć w drugiej połowie 2021 roku.

Przypomnijmy, że przy okazji budowy CH Posnania w tym rejonie przebudowano układ drogowy. Wybudowano też zupełnie nowe ulice na terenie Łaciny - Anny Jantar, Brneńską czy Czesława Niemena. To między innymi przy nich dziś powstają nowe bloki. Choć główne ulice już istnieją, dojazdy do bloków będą powstawać dopiero w ramach budowy osiedli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
26.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro