Reklama
Reklama

Wielkopolskie "Karaiby" i "Malediwy": zobacz lazurowe jeziora

Osadnik Gajówka | fot. MOs810 / Wikipedia

Nad jedno z Poznania jedzie się godzinę i 15 minut, a nad drugie niewiele dłużej.

Odkąd na antenie Telewizji WTK pokazywane są nagrania z cyklu "Wielkopolska z lotu ptaka" z Jeziorem Turkusowym w roli głównej, nie ma tygodnia, by do redakcji nie dzwonił widz z pytaniem o lokalizację tego niezwykłego miejsca. Jezioro pokazujemy więc i my!

Na nagraniu można zobaczyć Jezioro Turkusowe, które znajduje się pod Koninem. Powstało w latach 70., po tym jak zalano wodą jedną z odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Skąd niezwykły kolor? Wszystko przez popioły zrzucane do akwenu z elektrowni. To związki chemiczne wpływają na nietypową barwę wody.

Jezioro nazywane polskimi Karaibami jest niedostępne dla turystów. Żeby się do niego dostać, trzeba przedzierać się przez zarośla. Nie ma tu też żadnej infrastruktury. Co bardzo istotne - w jeziorze nie można się kąpać ze względu na zasadowy odczyn wody. Chodzenie przy tafli jest natomiast niebezpieczne ze względu na grząskie brzegi.

Nie jest to jednak jedyne jezioro z turkusową wodą w Wielkopolsce. Osadnik Gajówka, znany też jako Lazurowe Jezioro i polskie Malediwy, znajduje się w pobliżu Turku. Jezioro powstało podobnie jak Turkusowe - w wyniku zalania części dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. To składowisko popiołów i żużli, które trafiają tu w formie pulpy.

Podobnie jak w Jeziorze Turkusowym, w Osadniku Gajówka nie można się kąpać przez zasadowy odczyn wody. Nie można tu również chodzić po brzegach, ze względu na to, że są grząskie. Ale w odróżnieniu od Jeziora Turkusowego, przy Gajówce stworzono punkt widokowy dostępny dla wszystkich chętnych. Znajduje się w północnej części zbiornika.

Do Jeziora Turkusowego pod Koninem jedzie się około 1 godzinę i 15 minut. To około 100 kilometrów od Poznania. Znajduje się w pobliżu wsi Wola Łaszczowa. Do Osadnika Gajówka jest nieco dalej - około 150 kilometrów. Podróż zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Znajduje się w pobliżu wsi Laski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
2.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro