Reklama
Reklama

Dni Pary na Maltance już w weekend: niezwykły parowóz poprowadzi kolejkę

Parowóz Lowa, który będzie obsługiwać Maltankę w najbliższy weekend | fot. Piotr Coblewski / MPK Poznań
Parowóz Lowa, który będzie obsługiwać Maltankę w najbliższy weekend | fot. Piotr Coblewski / MPK Poznań

Już w sobotę i niedzielę kolejka Maltanka "wystąpi" w niezwykłej odsłonie.

24 i 25 sierpnia MPK zaprasza na "Dni pary". - Będziemy świętować dwudziestolecie służby parowozu Borsig na szlaku naszej kolejki. Z tej okazji spodziewamy się też gości, a dokładniej: gościa. Podczas wybranych kursów niebieskie wagoniki będzie ciągnąć parowóz wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć na służbie dwa wspaniałe parowozy - zachęca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Niezwykły gość, parowóz Lowa 26004, został wyprodukowany w 1951 roku w Niemczech. Najpierw wykorzystywano go w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim. - Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, potem trafił do skansenu, aż ostatecznie dotarł pod skrzydła miłośników z Białośliwia. Pracowali przy nim fachowcy z zakładu Interlok w Pile, część elementów remontowano w Bydgoszczy i w tym roku - po 34 latach - parowóz ponownie ruszył żelaznym szlakiem - dodaje.

Na trasę wyjedzie też oczywiście parowóz Borsig Bn2t 11458 znajdujący się na stałe we flocie MPK. Wyprodukowano go w 1925 roku w Berlinie. Zaczynał karierę w Obrzycku, później był wykorzystywany w Chorzowie, by następnie stać się na chwilę pomnikiem. - W 1990 roku został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, a w roku 1994 rozpoczęto jego odbudowę w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Latem 1999 roku "Borsuk"" został przekazany do eksploatacji. W roku 2001 parowóz otrzymał dodatkowo tender. Parowóz nazywany jest Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, z której się wywodzi.

Maltanka kursuje nad Jeziorem Maltańskim w sezonie wiosenno-letnim. Każdego roku przejeżdżają nią tysiące mieszkańców i turystów - m.in. udając się na wycieczkę do Nowego ZOO. Bilet w jedną stronę kosztuje 7,5 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
34.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro