Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Kostrzyna: inauguracja połączenia już w czwartek!

fot. Włodzimierz  Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, pociągi PKM będą kursować do Kostrzyna.

- W czerwcu ubiegłego roku system kolejowych połączeń metropolitalnych zainaugurował funkcjonowanie na liniach do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca, natomiast we wrześniu pociągi z logo PKM dojechały do Swarzędza - przypomina Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolii Poznań. Od czwartku składy kursujące do Swarzędza w ramach PKM nie zakończą w nim biegu. Pojadą dalej - do Kostrzyna. - Na ten rok planujemy jeszcze uruchomienie połączeń w ramach PKM do Wrześni - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Zadaniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest "dogęszczenie" siatki połączeń kolejowych pomiędzy Poznaniem i miejscowościami oddalonymi od niego o mniej więcej 50 kilometrów. Co istotne, do finansowania połączeń dokładają się samorządy, do których dojeżdżają składy. Finansowanie zapewnia też Urząd Marszałkowski, miasto Poznań i powiat.

- Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok -
kończy Wiśniewski.

Już w kwietniu Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego wyjaśniał, że dzięki uruchomieniu PKM w ciągu kilku miesięcy ruch wzrósł o 16 - 20%. - To jest ogromna liczba - tłumaczył.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro