Reklama

Dodatkowe 52 mln zł na leczenie pacjentów w Wielkopolsce

fot. archiwum

Środki pochodzą z budżetu regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i zostaną przekazane na niektóre świadczenia.

- Dzięki dodatkowym środkom, zwiększamy dostęp dla pacjentów do leczenia zwłaszcza w tych dziedzinach, które zostały uznane za priorytetowe w naszym województwie - są to np. świadczenia udzielane pacjentom w zakładach opiekuńczo - leczniczych, opieka hospicyjna, czy rehabilitacja - zwłaszcza neurologiczna. Również od kilku lat, przekazujemy dodatkowe środki na wizyty pacjentów w poradniach specjalistycznych, zwłaszcza wizyty pierwszorazowe. W umowach z placówkami pieniądze na "nowych" pacjentów są wydzielone, a każda placówka ma obowiązek przyjmować zarówno pacjentów będących w toku leczenia jak i nowych. Dlatego ponad 11,3 mln złotych z dodatkowej puli przeznaczamy na wizyty i zabiegi w poradniach specjalistycznych - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


1,7 mln złotych trafiło na wizyty w poradniach okulistycznych, 1,5 mln złotych w poradniach ginekologiczno-położniczych, 762 tysiące złotych w poradniach neurologicznych, a po ponad 0,5 miliona złotych w poradniach kardiologicznych i endokrynologicznych. Dofinansowane zostały też wszystkie świadczenia zabiegowe dedykowane dzieciom.

Ponad 4,4 mln złotych przeznaczono na dostęp do usług pielęgnacyjno-opiekuńczych i opieki hospicyjnej. 2,4 mln złotych trafiło na rehabilitację, zwłaszcza domową, po udarach czy po zabiegach endoprotezoplastyki. 780 tysięcy złotych trafi do dzieci i młodzieży do 18 roku życia korzystających ze świadczeń ortodoncyjnych i ogólnostomatologicznych.

- Największym beneficjentem dodatkowych 52 mln złotych są umowy na leczenie szpitalne, które zostały zasilone dodatkowymi 22 milionami złotych. Z tej kwoty natomiast, dużą część Oddział przeznaczył na leczenie nowotworów, np. w chirurgii onkologicznej dołożono ponad 3,3 mln zł, w teleradioterapii - ponad 2 mln zł. Na zabiegi endoprotezoplastyki biodra lub kolana przeznaczono dodatkowo ponad 3,1 mln zł - wyjaśnia Magdalena Rozumek, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.02 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro