Reklama

ZUS kontroluje "chorych" i coraz częściej wstrzymuje zasiłki. Ile w Wielkopolsce?

fot. archiwum
fot. archiwum

Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował wypłatę ponad 21 tysięcy zasiłków chorobowych.

ZUS kontroluje prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, a także prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. - W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot - wyjaśnia Telewizji WTK Marlena Nowicka, rzeczniczka wielkopolskiego ZUS.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2019 roku, ZUS przeprowadził w całym kraju 324 tysiące kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. - W ich następstwie wstrzymana została wypłata 21,1 tys. zasiłków chorobowych na kwotę blisko 19,2 mln zł. Tym samym ZUS zdecydowanie podniósł efektywność swoich kontroli w zakresie wykrywania nieprawidłowości. W ubiegłym roku bowiem decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń było niecałe 15 tys., a przed dwoma laty nieco ponad 10,5 tys. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła natomiast odpowiednio 12,6 mln zł w 2018 r. i 6,9 mln zł w 2017 r. - dodaje.

Jak dane wyglądają w Wielkopolsce? W naszym województwie w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzono blisko 33 tysiące kontroli zasadności zwolnień lekarskich. Wydano ponad 1000 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku na kwotę ponad 360 tysięcy złotych. W tym samym okresie przeprowadzono 9000 kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich. Ponad 1200 osób pozbawiono prawa do zasiłku na kwotę blisko 1,4 mln złotych.

- Najczęściej mamy do czynienia z taką sytuacją, że pracodawca nie dał pracownikowi urlopu, więc ten bierze L-4 i w tym czasie wyjeżdża na wakacje, a na portalach społecznościowych chwali się zdjęciami. Często też, szczególnie w firmach budowlanych pracownicy biorą zwolnienie by w tym czasie pracować w innej firmie. Była taka sytuacja, że brukarz wziął zwolnienie lekarskie na chory kręgosłup, a podczas przeprowadzania kontroli kładł bruk na własnej posesji. Inny miał zoperowane kolano, a w czasie zwolnienia chwalił się przez aplikację na portalu społecznościowym, jak na rowerze pokonuje kolejne kilometry - wymienia Nowicka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro