Reklama
Reklama

Kompania Piwowarska otworzyła skup butelek zwrotnych wszystkich producentów

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Punkt otwarto w piątek na parkingu przy centrum handlowym M1, w sąsiedztwie poznańskiego browaru.

Jak informuje Kompania Piwowarska, lider branży piwowarskiej w naszym kraju, około połowa złotego trunku wychodząca spod ręki KP jest nabywana przez klientów w butelkach. - Niestety pomimo niekwestionowanych walorów ekologicznych i ekonomicznych - bo piwo w butelce zwrotnej jest zazwyczaj tańsze - nadal do browarów KP nie wracają wszystkie butelki, które mogłyby zostać ponownie napełnione i w ten sposób oszczędzać zasoby naturalne i zmniejszać ilość odpadów - wyjaśnia.

Właśnie dlatego postanowiono otworzyć skup butelek. Co istotne, można do niego przynieść nie tylko butelki zwrotne po piwach wyprodukowanych przez Kompanię Piwowarską, ale przez wszystkich producentów. Jedyny warunek jest taki, że musi to być butelka oznaczona jako zwrotna. Nie trzeba okazywać paragonu potwierdzającego nabycie piwa, co jest główną przyczyną rezygnacji piwoszy ze zwracania butelek. - Za butelki marek należących do Kompanii Piwowarskiej firma zwróci 0,5 zł/szt. kaucji, natomiast w przypadku butelek pozostałych producentów - kaucję w wysokości 0,3 zł/szt.

Szklane butelki to najbardziej ekologiczne opakowanie piwa. Gdyby zaprzestano produkcji piwa w butelkach zwrotnych, każdego roku powstałoby 600 tysięcy ton dodatkowych odpadów. Tymczasem w ciągu roku butelka zwrotna 4 razy wraca na rynek, w ciągu dwóch lat 9 razy. Gdyby zwrotność butelek była większa, ich żywotność byłaby dłuższa - jedna butelka mogłaby być wykorzystywana ponownie nawet 20 razy. - Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8% nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk. To strata dla środowiska i wyrzucone na śmietnik pieniądze. W 2018 r. niezwrócone do KP butelki kosztowały piwoszy łącznie 58 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro