Reklama
Reklama

1076 aborcji w polskich szpitalach w 2018 roku. Ile w Wielkopolsce?

fot. corgaasbeek / pixabay.com

Najwięcej przerwań ciąży odnotowano w województwie mazowieckim - 287.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w 2018 roku w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży. W informacji PAP nie było jednak danych o województwie wielkopolskim, dlatego skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA


Z danych przekazanych nam przez MZ wynika, że w Wielkopolsce w 2018 roku przeprowadzono 91 aborcji. 88 w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczanej choroby zagrażającej jego życiu. Tylko w trzech przypadkach przerwanie ciąży trzeba było przeprowadzić ze względu na to, że stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej.

Dla porównania, w 2017 roku, w Wielkopolsce przeprowadzono 73 zabiegi przerwania ciąży. Tylko 2 ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej. Pozostałe ze względu na ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie płodu bądź jego nieuleczalną chorobę.

Najwięcej w Polsce zabiegów przeprowadzono w zeszłym roku w mazowieckich szpitalach - łącznie 287. To w tym województwie przeprowadzono jedyną w kraju aborcję ze względu na uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Mowa tu o gwałcie bądź kazirodztwie.

Drugie pod względem liczby przeprowadzonych aborcji jest województwo małopolskie - 106, a kolejne łódzkie i śląskie (po 105). W województwie podkarpackim nie przeprowadzano natomiast żadnego zabiegu. Mało zabiegów odnotowano w województwach lubelskim (11), świętokrzyskim (17) oraz lubuskim (18).

Najwięcej zabiegów przerwania ciąży przeprowadzono w ubiegłym roku u kobiet w wieku 35 lat lub starszych (409). Najmniej wśród nastolatek mających mniej niż 18 lat (57).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
29℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro