Reklama
Reklama

W Wielkopolsce działała największa w Europie nielegalna fabryka papierosów. Zatrzymano 14 obcokrajowców

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna

Służby rozbiły grupę zajmującą się nielegalną produkcją papierosów. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

- Dziewięciu obywateli Ukrainy oraz pięciu obywateli Mołdawii w wieku 25-48 lat, usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw polegających na nielegalnej produkcji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny proceder miał miejsce na terenie województwa wielkopolskiego - wyjaśniła mjr Joanna Konieczniak.

Profesjonalnie wyposażona i produkująca papierosy na olbrzymią skalę nielegalna fabryka została zlikwidowana w pod koniec listopada ubiegłego roku pod Kościanem.

Pomieszczenia były dobrze wygłuszone i zaciemnione. Zabezpieczono ponad 13,4 mln sztuk papierosów i ponad 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł. Na miejscu znajdowała się ponadto profesjonalna linia produkcyjna składającą się z zespołu maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania i foliowania wraz z poligrafią o wartości co najmniej 2 mln zł.

- Powołany w sprawie biegły stwierdził, że była to największa dotychczas nielegalnie działająca fabryka papierosów w Europie - przekazała mjr Konieczniak.

Gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, Skarb Państwa poniósłby ok. 30 mln zł strat. Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
26℃
13℃
Poziom opadów:
6.3 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro