Reklama
Reklama

Susza rolnicza w niemal całej Polsce. Nasze zasoby wody należą do najmniejszych w Unii Europejskiej

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Trwająca susza daje się Polakom coraz bardziej we znaki.

Jak informuje RMF FM, w przyszłym tygodniu ruszą ogólnopolskie konsultacje, które mają pomóc odpowiedzieć na pytanie jak przeciwdziałać obecnej sytuacji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Hydrolodzy podkreślają, że rolnicy powinni zacząć budować systemy mądrego gospodarowania wodą i zatrzymywania wilgoci. W tym celu pomocne byłyby choćby małe zbiorniki retencyjne, których obecnie brakuje.

Obecnie największy deficyt wody odnotowuje się w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Stan suszy rolniczej dotyczy 14 województw.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w rozmowie z RMF FM zapewnił, że pomimo trudnej sytuacji nie ma mowy o podwyżkach cen wody.

Z kolei Ministerstwo Gospodarki Morskiej w swoim komunikacie informuje, że w okresie suszy na jednego Polaka przypada 1000 m3 wody na cały rok. To czterokrotnie mniej niż w innych państwach Unii Europejskiej.

Wkrótce rząd ma przyjąć program zwiększenia retencji, który w ciągu 7 lat pochłonie ok. 14 miliardów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro