Reklama
Reklama

Prognoza wyborcza: PiS przegra tylko w trzech okręgach. Jednym z nich jest Poznań

fot. twitter.com/SocialowaSowa

Kolejne przewidywania dotyczące jesiennych wyborów dają zdecydowane zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości.

Znany socjolog, Marcin Palade, opublikował na Twitterze prognozę dotyczącą wyborów do Sejmu. Wyliczenia oparte są na publikowanych w ostatnich tygodniach sondażach.

Wynika z nich, że w okręgu nr 39 (Poznań i powiat poznański) Koalicja Obywatelska otrzyma 46 procent poparcia. Nad progiem znajdą się również PiS (27,5 proc). i Lewica (14 proc.). Do Sejmu nie wejdą Kukiz"15 (4,5 proc.), Konfederacja (4 proc.) i PSL (2,5 proc.).

Przy podziale mandatów istotne będą również wyniki ogólnopolskie (zależy to m.in. od tego ile komitetów ostatecznie wejdzie do Sejmu), ale w sumie Poznań i okolice będą mieć 10 reprezentantów.

Według Palade KO może liczyć na 6 lub 7 mandatów, PiS na 3 lub 4, a Lewica na 1 lub 2. Obecnie 5 mandatów należy do PO, 3 do PiS, a 2 do Nowoczesnej (teraz idzie do wyborów razem z PO).

W skali kraju PiS może liczyć na od 246 do 298 mandatów. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma więc duże szanse na ponowne samodzielne rządy, ale prawdopodobnie nieco zabraknie jej do większości konstytucyjnej (307 posłów).

Wyliczenia socjologa graficznie przedstawiono na twitterowym profilu Socialowa Sowa. Wynika z nich, że KO pokona PiS tylko w trzech miejscach, uznawanych za bastiony Platformy Obywatelskiej: Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Remis padnie w Szczecinie i okolicach, a w pozostałych okręgach zwycięży ugrupowanie prezesa Kaczyńskiego.

Wybory prawdopodobnie odbędą się 13 października.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
20℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro