Reklama

W Polsce brakuje ratowników wodnych. Sprawdziliśmy jak jest w Poznaniu

fot. Czytelnik, archiwum

Brak chętnych do pracy jako ratownik wodny to problem, o którym słychać od dawna. Jak jest w Poznaniu?

Niskie zarobki, odpowiedzialność, stres - taki wizerunek wykonywanego zawodu raczej nie sprzyja rekrutacji kandydatów. Szczyt sezonu to oczywiście miesiące letnie. Choć wynagrodzenia systematycznie rosną, to w wielu miejscach wciąż są problemy z obsadzeniem stanowisk ratowników, a na każdym strzeżonym kąpielisku musi ich być przynajmniej dwóch.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Ratownikiem nie można zostać pojawiając się na plaży "z ulicy". Kandydaci muszą ukończyć kurs ratownika medycznego czy kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W Poznaniu i okolicach funkcjonuje kilkanaście strzeżonych kąpielisk. Na szczęście ich zarządcy nie muszą uciekać się do radykalnych kroków i zamykania obiektów. - Ratowników brakuje wszędzie - przyznaje w rozmowie z epoznan.pl Marek Frąckowiak, rzecznik WOPR Wielkopolska. - Poznań radzi sobie dzięki temu, że jest miastem akademickim więc tych kandydatów jest dość dużo, ale wystarczy wyjechać, kilka, kilkanaście kilometrów poza miasto i pojawiają się problemy - dodał.

Woprowcy przyznają, że problemy są od lat te same. - Zbyt niskie wynagrodzenie, zbyt duża odpowiedzialność. Pracuje się na słońcu, po 8 godzin dziennie, często od poniedziałku do niedzieli - wyliczał Marek Frąckowiak.

WOPR Wielkopolska oferuje kandydatom ok. 18-20 zł brutto za godzinę pracy. Stawki mogą być jednak niższe (lub wyższe), bo ustala je zarządca kąpieliska, a na dużej części z nich za zatrudnienie ratowników odpowiedzialna jest np. gmina.

Ratownicy od zawsze podkreślają, że dbanie o bezpieczeństwo nad wodą powinniśmy zaczynać od siebie. Na polskich kąpieliskach powszechny stał się choćby alkohol, a nawet jedno wypite w pełnym słońcu piwo może okazać się tragiczne w skutkach po wejściu do wody. Apelujemy o rozsądek, ponieważ od początku czerwca w naszym kraju odnotowano już 190 przypadków utonięć.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro