Reklama
Reklama

Na winogradzkich blokach zamontują panele słoneczne: w ten sposób chcą oszczędzać na prądzie

Osiedle Zwycięstwa | fot. wmarcin81 / Wikipedia

Pierwsze panele mają się pojawić na dachach wieżowców na osiedlu Zwycięstwa.

O sprawie pisze Głos Wielkopolski. Innowacyjne rozwiązanie zamierza wprowadzić Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady. Powód? Rosnące ceny prądu. Każdego roku PSM Winogrady płaci za prąd około 1,5 mln złotych (chodzi o powierzchnie wspólne - m.in. oświetlenie klatek schodowych, działanie wind, wentylację). Po podwyżkach, które mogą wynieść nawet 50%, będzie to ponad 2 mln złotych.

Spółdzielnia przyznaje, że rocznie zużywa 2,5 gigawata energii elektrycznej. Gdyby na wszystkich dachach należących do spółdzielni umieścić panele fotowoltaiczne (to powierzchnia 170 000 m2), pozwoliłyby one na wyprodukowanie... 10 gigawatów energii. Ewentualne nadwyżki mają być sprzedawane firmom energetycznym. Pieniądze natomiast mają trafiać do konkretnych nieruchomości i mają się przekładać np. na wysokość opłaty remontowej, którą ponoszą mieszkańcy.

Panele w pierwszej kolejności mają być montowane na wieżowcach, które "konsumują" najwięcej prądu. W pierwszym etapie montaż zaplanowano na pięciu wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa oraz w siedzibie spółdzielni i Winogradzkiej Telewizji Kablowej (znajdują się tam serwerownie, które muszą być chłodzone klimatyzacją). Wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg na wybór wykonawcy.

Czy panele pojawią się docelowo na wszystkich blokach? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiele zależy od tegorocznej inwestycji.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro