Reklama

Na winogradzkich blokach zamontują panele słoneczne: w ten sposób chcą oszczędzać na prądzie

Osiedle Zwycięstwa | fot. wmarcin81 / Wikipedia
Osiedle Zwycięstwa | fot. wmarcin81 / Wikipedia

Pierwsze panele mają się pojawić na dachach wieżowców na osiedlu Zwycięstwa.

O sprawie pisze Głos Wielkopolski. Innowacyjne rozwiązanie zamierza wprowadzić Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady. Powód? Rosnące ceny prądu. Każdego roku PSM Winogrady płaci za prąd około 1,5 mln złotych (chodzi o powierzchnie wspólne - m.in. oświetlenie klatek schodowych, działanie wind, wentylację). Po podwyżkach, które mogą wynieść nawet 50%, będzie to ponad 2 mln złotych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Spółdzielnia przyznaje, że rocznie zużywa 2,5 gigawata energii elektrycznej. Gdyby na wszystkich dachach należących do spółdzielni umieścić panele fotowoltaiczne (to powierzchnia 170 000 m2), pozwoliłyby one na wyprodukowanie... 10 gigawatów energii. Ewentualne nadwyżki mają być sprzedawane firmom energetycznym. Pieniądze natomiast mają trafiać do konkretnych nieruchomości i mają się przekładać np. na wysokość opłaty remontowej, którą ponoszą mieszkańcy.

Panele w pierwszej kolejności mają być montowane na wieżowcach, które "konsumują" najwięcej prądu. W pierwszym etapie montaż zaplanowano na pięciu wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa oraz w siedzibie spółdzielni i Winogradzkiej Telewizji Kablowej (znajdują się tam serwerownie, które muszą być chłodzone klimatyzacją). Wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg na wybór wykonawcy.

Czy panele pojawią się docelowo na wszystkich blokach? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiele zależy od tegorocznej inwestycji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro